1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. İhracat 500 Milyar
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İhracat 500 Milyar

A+A-

Şöyle geçmişe dönüp baktığımda, ihracatımızı 50 milyar dolara çıkarmalıyız, şunları şunları yapmalıyız dediğimiz günler sanki dün dibi. Zamanın nasıl da hızla geçtiğini özellikle 40 yaşını geçince yokuş aşağı gider gibi gittikçe hızlandığını hissediyorum artık.

Sizde durum nasıl?
Şimdilerde 500 milyar dolar ihracat hedefini konuşuyoruz. Göz açıp kapayıncaya kadar 2013 gelecek ve saçımız önümüze düşecek, boyumuzun ölçüsünü alacağız. Son 8 – 10 yıllık gelişime bakınca, 500 milyar dolar ihracat çok ciddi bir hedef gibi görünüyor. Ama olsun hedefleri büyük tutmakta yarar var. Olmayacak da bir şey değil sonuçta, çünkü iş dünyamızda yönetime gelen yeni nesil daha çok umut veriyor, daha bilinçli, daha global. Doğru hedefe yönelirlerse yapamayacakları yoktur.
&&&
Bu vesile ile 1992 yılında Dış Ticaret Müsteşarlığında dinlediğim bir bilgi paylaşmak istiyorum. “Birkaç yıl önce ABD senatosunun emri ile CIA Dünyanın En Girişimci Milleti Kimdir araştırması yaptırıyor. Türkiye’nin 1inci olduğunu görünce, araştırmayı yapan şirket bir yerde hata yaptık, bu sonuçla paramızı alamayız, araştırmayı gözden geçirmeliyiz diyerek ek süre istemiş. Ama sonuç değişmemiş”.
O zamanlar Japonya süper gelişen bir ülke ve Japonların 1. çıkması bekleniyor ama onlar 7. olabiliyor. Türkiye ise kendisinden bir beklenti olmadığı halde 1. oluyor. Durumu analiz eden uzmanlar, bir hata olmadığını, kriterlere göre Türklerin 1. çıkmasının normal olduğunu kabul edip, raporu teslim ediyorlar. Elbette bu rapor dünya kamuoyuna sunulmadı. ABD’den Türkiye reklamı yapmasını bekleyecek değiliz.
Araştırmayı yapan uzmanlar işin püf noktasını şuraya bağlıyor; Japon, Alman, Amerikan, İngiliz işadamlarının dünyanın her noktasında yatırımlar yapması, büyük projeler gerçekleştirmesi, başarılı olması çok normal. Zira hepsinin arkasında devletinin gücü, uzun vadeli finansal imkanlar, risk sigortaları, özel sektör gibi çalışan büyük elçilikleri, ticari ataşelikleri vs. çok destekler var. Başarılı olmaları normal.
Normal olmayan, “elinde çantası ve cebinde pasaportu dışında hiçbir şeyi olmadan dünya pazarlarında başarılı olan Türk işadamları”. Diğerlerinde olduğu gibi arkalarında o kadar destek olsa kim bilir daha neler yapabilirler.
Günümüzde durum daha iyi olabilir, ihracatımızda katma değeri daha yüksek sanayi malları oranı da arttı, Türkiye imajı ve itibarı daha da yükseldi, en azından birkaç ülkede karşılaştığım kadarı ile söylüyorum ticari temsilciliklerimiz daha iyi çalışıyor. Ama malum dönemlerdeki kötüden daha iyi demek istiyorum, yeterli değil.
&&&
Peki daha neler yapmalıyız? Her şeyden önce, top yekün bir “ihracat bilinci” ve “ihracat seferberliği” ihtiyacı toplumun her kesimine ulaştırılmalı. Her şirket ihracatta birbiri ile yarışmalı, her birey bu yarışa nasıl katkı yapacağını düşünür hale gelmeli.
“Türk Malı” imajını bozan, kalite bilinci, ticaret bilinci, millet bilinci eksik şirketleri, ihraç ettikleri kalitesiz mallar ile şehrinin adını, sektörünü ve nihayetinde tüm ülkenin adını karalayanları tespit edip, ihtar edecek bir sistem tartışılmalı.
Pazar ülkelerdeki temsilciliklerimizin, ticaret ataşesinden, kültür-turizm ataşesine kadar hep beraber bu hedefe katkı sağlayacak bir dinamizm içinde çalışması sağlanmalı. Öyle ki, bu ülkelere yapılan ihracat artışı oranında maaşlarına ek primler ile ödüllendirilmeliler. Bunu uygulayan ülkelerden dersler çıkarabiliriz.

Dış temsilcilerimizi 30 günlük maaş hesapları içine sıkışmış “memur” dünyasından çıkarıp, global “iş adamı” formatında düşünen ve çalıştığı ülkede bir “ihracat akıncısına” dönüştürecek politikalar üretilmeli.
Daha neler neler yapılabilir, zaman içinde paylaşırız nasip olursa ama en önemli olan 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşacağımıza inanmaktır. Yapabiliriz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.