1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. İhracat Çırağı Sistemi
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İhracat Çırağı Sistemi

A+A-

Şöyle geçmişe dönüp baktığımda, ihracatımızı 50 milyar dolara çıkarmayı hedeflediğimiz günleri hatırlıyorum, daha dün gibi. Ardından hedef büyüdü, 2023 yılında 500 milyar dolar ihracata ulaşma hedefini konuşur olduk… Kulağa hoş geliyor ama bu hızla nasıl olacak soruları tırmalamaya başladı zihinleri. Şunun şurasında 8 yıl kalmış, son bir kaç yılda umut verici bir artış oranı tutturamadık. Savunmamız hazır, mazeretimiz hazır olabilir; bölge ülkelerindeki kargaşa, dünya ekonomisindeki krizler derken, buna da şükür diyeceğiz. Şükür elbette, beterin beterini gördük çünkü.

*

Ama insanlar mazeretlerinde ne kadar haklı olsalar da mazeret yerine çözüm üreten insanlar gelişiyor dünya sisteminde.

*

2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefi uzak görünse de ne kadar yaklaşabilirsek kardır deyip, top yekün bir “ihracat seferberliği” başlatmalıyız. İş dünyasında “ihracat bilinci” oluşturmalı ve bu bilinci elemandan öğrenciye, sanayiciden yurt dışı temsilciliklerimize yaymalıyız.

*

Örneğin ihracatta hedef pazar ülkelerdeki temsilciliklerimizin, ticaret ataşesinden, kültür-turizm ataşesine kadar hep beraber bu hedefe katkı sağlayacak bir dinamizm içinde çalışma sistemi tanımlanmalı. Büyükelçi veya ataşeler görev yaptıkları ülkelere yapılan ihracatın artışı oranında maaşlarına ek primler ile ödüllendirilebilir, teşvik edilebilir. Yurt dışındaki temsilcilerimizi 30 günlük maaş hesapları içine sıkışmış “memur” dünyasından çıkarıp, global “iş adamı” formatında düşünen ve çalıştığı ülkede bir “ihracat akıncısı”, vatanı için bir “image maker” gibi çalışan sipahilere dönüştürecek politikalar üretmeliyiz.

*

Biz ihracat yapan, yapmaya çalışan sanayiciler olarak yaşadığımız onca sorun arasında vasıflı ihracat elemanı bulamadığımız için, kendi ihracat elemanımızı yetiştirmek üzere çalışmaya sıvadık kollarımızı. Üniversitelerden gelen öğrencilerin yetersizliği eğitim sistemini sorgulamamıza sebep oluyor ama buna zamanımız yok, acele eleman lazım daha çok ihracat için.

*

Son olarak şahsen geldiğim noktada İHRACATÇI ÇIRAĞI SİSTEMİNİ uygulamaya başladım. Tavsiye ederim. Çıraklığını yapmadığın işin ustası olamazsın demiş ya atalarımız o hesap.

*

Şimdilerde ihracatçı olmak isteyen, geleceğini dünya pazarlarında kurmak isteyen gençler yabancı dil bilsin bilmesin çıraklık eğitimine bir gelsin. Uygulama ile beklentileri kıyaslasın, sonra dili de öğrenir satışı da ama öncelikle hayal aleminden çıkıp gerçekler ile yüzleşsin.

*

 

500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak için daha neler yapılabilir, zaman içinde paylaşırız nasip olursa ama en önemli olan hedefe ulaşacağımıza inanmaktır. Yapabiliriz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.