1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. İhracat Seferberliği Hareket Kazandıracak
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

İhracat Seferberliği Hareket Kazandıracak

A+A-

Ülkemizin içinde bulunduğu ve ekonominin iyi gitmediği süreçten kurtulmak adına birçok adımlar atılmaktadır. Bu adımların çoğunluğu kısa sürede olumlu bir sonuca gitmediği içinde yetersiz kalıyor.  Öyle ise kalıcı ve sorunları çözecek olan yöntemlere başvurmak en iyisidir.

Bu anlamda Ticaret Bakanlığı ve TOBB’un ‘İhracat Destek Ofisleri İşbirliği’ protokolünü imzalanması güzel bir gelişmedir. Söz konusu protokol sayesinde ihracat genele yayılacak, ülkemizin ihracatı da artacaktır. Umarım bu işbirliği ihracatımıza ve ihracat ağırlıklı üretim yapan sanayicimize can suyu olur. Ekonomik anlamda beklenilen bir hareketi getirirken, sanayi alanını kapsayan bütün sektörlere de olumlu olarak yansır.  Gelelim İhracat Destek Ofisleri İşbirliğinin yapacağı katkılara.

***

İşbirliği sayesinde, mevcut ihracatı rakamlarını yukarıya taşımak, ihracatçı olmayan ya da az ihracatı olan illerimizin desteklenmesi hedeflenmiş olması iyi bir gelişmedir. İlk aşamada 16 ilde, 25 oda ve borsada ihracat destek ofisleri kurulacaktır. Bu ofislerde sayesinde, KOBİ'lerden başlayarak tüm ihracatçılar uluslararası standartlarda bilgi ve donanıma sahip olacaktır. Ticaret Bakanlığı ile sürekli iletişim içinde olacak olup, bakanlığın uzman kadrolarının bilgi ve donanımları en etkin ve hızlı bir şekilde bu ofisler sayesinde tüm Anadolu'ya yayılacaktır. KOBİ'ler, esnaf ve sanatkarlar olmak üzere, tabana yayılacak olan ihracatı yükseltme anlayışı gelişecektir. Katma değeri yüksek, markalaşmaya, tasarıma ve teknolojiye dayalı ihracatı arttıracağından ekonomik kazancı da arttıracaktır. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın, Bakanlık olarak hedefimiz ihracatı KOBİ'lerden başlayarak bütün iş dünyasına yaymaktır. Buna bir anlamda "ihracat seferberliği" de denilebileceğini, iş dünyasının tüm aktörlerini bu seferberlik içinde görmek istediklerini söylemesi de önemlidir. Ülkemizde sanayinin üretim kapasitesi yüzde 80 civarındadır. İhracatı attırmak için yeni yatırımlara ve iş dünyasını cesaretlendirmeye, teşvik etmeye ihtiyaç olduğu bir gerçektir. Günümüzde iş dünyasının moralinin yükseltilmesiyle birlikte teşvik edilmesi söz konusu ofislerin başarısını yükseltecektir.

***

Konya Sanayi Odası da, firmaları ihracata teşvik etmeyi ve ihracatçılara kılavuzluk yapmayı hedefleyen İhracat Destek Ofisi’ni kurarak işe başlamış oldu. İhracat Destek Ofisi İşbirliği Protokolü İmza Törenine katılan Konya Sanayi Odası(KSO) Başkan Yardımcısı Mustafa Veli Tekelioğlu, “Konya’da 2000 yılında sadece 352 ihracatçı firmamız vardı. Bu sayı 2017 yılında bin 895’e çıktı. Bu yılın Ocak-Eylül döneminde ise bin 869 firmamız ihracat yaptı. Yılsonuna kadar bu sayının daha da artacağını öngörüyoruz. İhracatçı firma sayımızdaki artış ve 1,5 milyar doları aşan ihracatımız elbette memnuniyet verici. Ancak Konya, daha fazlasını ihracat yapabilecek potansiyele sahip bir şehir. Konya Sanayi Odası olarak, şehrimizin ihracatını geliştirmek amacıyla, yurt dışı iş gezileri, B2B görüşmeleri gibi pek çok çalışmaya imza attık. Bundan sonra da çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz. İnşallah İhracat Destek Ofisimiz de sahada aktif olarak yer alarak, Konya’nın ihracatını artırmaya yönelik faaliyetler yürütecek” diyor.

***

Konya Sanayi Odası’nın kurulan İhracat Destek Ofisiyle firmalara ihracat konusunda etkin rehberlik hizmeti verileceğinin altını çizen Veli Tekelioğlu, Konya’nın ihracatta çok önemli başarılara imza attığına ancak henüz gerçek potansiyeline ulaşamadığına dikkat çekiyor. Umarım, KSO’nun bu girişimi şehrimizin ihracatının hak ettiği yere gelmesinde önemli bir katkı yapar. Ülkemizde ve şehrimizde ekonominin olumsuz tablosundan uzaklaşılmasına neden olur. Ne dersiniz sizce de öyle olması gerekmez mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.