1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. İhracatçılar Yetişiyor
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İhracatçılar Yetişiyor

A+A-

Bu hafta mezun olduğum okulumu, Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni ziyaret ettim. Mezun olduktan 25 yıl sonra.

*

Yeni nesil ihracatçıları yetiştiren, Uluslararası Ticaret Bölümü’ne konuk oldum.

*

25 yıl sonra, 60’dan fazla ülkeye ihracat yapmış, 43 ülkeye gitmiş, İngiltere’de şirket kurup, Londra’da 4 yıl yöneticilik yapmış bir ihracatçı, işadamı olarak… Geleceğin ihracatçı adayları ile bilgi ve tecrübelerimi paylaştım.

*

Gençlerde gördüğüm heyecanı ve enerjiyi anlatamam. Duygulandığımı da gizleyecek değilim ama yaşadığım heyecanı ve mutluluğu tarif edemem.

*

Gençliğin enerjisi milletin gücüdür. Bu enerji, ne kadar doğru yönlendirilirse o kadar hizmet eder milletin geleceğine; ısıtır, yürütür, uçurur, geliştirir. Gençlerin enerjisi doğru yönlendirilmezse aynen yanlış kablolanan elektrik gibi, çarpar! Yakar, yıkar.

*

Ben bir birey olarak naçizane elimden geleni yapmaya her zaman hazırım. Bilgimi tecrübemi kısıtlamadan ve kıskanmadan aktarmaya, paylaşmaya çalışıyorum.

*

Devletimizin de gençlerin, öğrendikleri bu bilgileri uygulayabilecekleri ekonomi ortamını geliştirmesi gerekiyor. Acilen. Çünkü milletlerin ‘Gerçek’ anlamda zenginliği ve kalkınması yapabildikleri ihracata bağlıdır. İhracat ise üretime… İnşaat sektörüne olduğu kadar ihracat için üretim yapacak sanayi ve tarım sektörlerine de önem vermeli devletimizi yönetenler…

*

İhracat deyip, geçmeyin. Devletlerin, uluslararası gücü yaptıkları ihracat ile doğru orantılıdır. Ne kadar gür çıkarsa çıksın her devletin sesi, ancak yaptığı ihracat kadar duyulur.

*

Eğitimin yoğun temposu içinde, tecrübe ile öğrencileri buluşturan, mezun olmaktan onur duyduğum Selçuk Üniversitesi’ne, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı’na ve Ulusarası Ticaret Bölümü’ne teşekkür ederim.

*

Gelecek bugünden inşa edilir. Dünden ders alarak, bugünün enerjisini dünün modası geçmiş kavgaları ile harcamadan...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.