1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. İkinci 500’de Konya’nın başarısı
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

İkinci 500’de Konya’nın başarısı

A+A-

İstanbul Sanayi Odası’nın 'Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması'nın 2015 yılı sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, bir önceki yıla göre net satışlarını yüzde 6,6 artırarak 87 milyar 332,1 milyon liraya çıkaran İkinci 500’ü oluşturan sanayi kuruluşlarının 2014'te 71,8 milyar lira olan üretimden net satışları, 2015 yılında cari fiyatlarla yüzde 5,3 artarak 75,6 milyar TL oldu. Veriler, enflasyon ve GSYH deflatörü ile karşılaştırıldığında, 2015'te sanayi büyümesinin sınırlı kaldığını ortaya koydu. Şehrimizden de Türkiye’nin İkinci 500 sanayi kuruluşu arasına 13 firmanın girmesi de sevindirici bir gelişmedir. Türkiye’nin ilk 500 sanayi kuruluşu listesinde Konya’dan 10 firma bulunurken, bu sayının ikinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşları listesinde 13’çe çıkmış olması da önemlidir. Bu firmalar ise, Enka Süt, Büyükhekimoğulları Gıda, Kombassan Kâğıt, Akbel Süt, Altınapa Değirmencilik, Safa Tarım, Atiker Metal, Kompen, Selva Gıda, Komgıda, Alaybeyi Gıda, Tosunoğulları Mobilya ve İzi Süt’ten oluşuyor. Konya’ya temsil eden firmaların yöneticisinden, çalışanlarına kadar başarılarının devamını dilerken, ekonomimize ve istihdama yaptıkları katkılarından dolayı da kutluyorum.  

***

Konya Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, listede yer alan firmaları ve çalışanlarını tebrik ettiği açıklamasında; “Listede yer alan tüm firmalarımızı ve çalışanlarını, şehrimizin ekonomisine, üretim ve ihracatına katkılarından dolayı tebrik ediyorum. Bu yıl ilk 500'deki gücümüzü korumamıza rağmen, ikinci 500 listesindeki firma sayımız 14'ten 13'e düşmüştür. Daha önce ikinci 500'de yer alan iki firmamız bu yıl listede yer almazken, bir firmamız da listeye yeni girmiştir. Konya Sanayi Odası olarak gerek firmalarımızın üretim ve ihracatlarının artması, gerekse karlılık düzeylerinin yükselmesi için yaptığımız çalışmalara aralıksız devam edeceğiz. İnanıyorum ki Konya, önümüzdeki yıl listede yeni bir yükselme ivmesi yakalayacaktır” diyor. Başkan Memiş Kütükcü, açıklanan listedeki Konya’nın sayınının düştüğünü belirtirken,  şehrimizin gelecek yıl listede yeni bir yükselme ivmesi yakalayacağına da dikkat çekiyor. Konya Ticaret Odası Başkan Selçuk Öztürk de listeye giren sanayi kuruluşlarını tebrik ederek, "İlk 500’de olduğu gibi ikinci 500’de yer alan firmalarımız da şehrimizin gurur kaynağı olmuşlardır. İlk 500 firma açıklandığında ifade ettiğimiz gibi, Türkiye’nin ihracatını en hızlı yükselten şehirlerinden biri olan, işsizlik rakamları en düşük şehir olan Konya’nın ekonomik potansiyeli daha fazla sayıda büyük firma çıkaracak güce sahiptir. Diğer taraftan özel sektörün gücüyle büyüyen şehrimizin istenilen büyüklüğe ulaşabilmesi için Konya’dan daha fazla büyük marka firma çıkarmalıyız. Listeye giren firmalarımızı kutluyor gelecekte daha büyük hedeflerle şehrimizin gururu olacak atılımı göstermelerini temenni ediyorum” diyor. Başkan Selçuk Öztürk, ikinci 500’de yer alan firmaların önümüzdeki dönemde kendilerine yeni hedefler koymaları ve ilk 500’ü hedeflemeleri gerektiğini dile getiriyor.

***

Sonuçta şehrimizden 'Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması'na 13 sanayi kuruluşunun girmesi ve şehrimizi temsil etmesi dikkat çekicidir. Ancak ülkemiz genelinde olduğu gibi, şehrimizdeki sanayi kuruluşlarının karşılaştığı finansman gider sorunu devam ediyor. İşletmelerin faaliyet karlılığı her ne kadar yüzde 19,9 artırmış olsa da, finansman giderlerindeki yüksek artışlar maalesef sanayi tesislerimizin karlılığını aşağı çekmektedir. Bunun yanında işletmelerin büyümesinin önünde adeta bir set gibi durmaktadır. Umarım sanayicimizin ve üreticimizin önündeki bu sorun en kısa sürede atılacak adımlarla giderilir. Şehrimizden gelecek yıl daha da yüksek bir sayıda İlk ve İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşları listesine daha çok sayıda kuruluş katılır. İnanıyorum ki, Konya olarak zaten var olan bu potansiyelimiz gelecek yıl daha da yükselecektir. Yeter ki, bu inancımızı daha da güçlendirelim. Bu amaç doğrultusunda hareket edelim. Başarmamak içinde önümüzde hiçbir engel de yoktur. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.