1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. İkinci Cumhuriyet
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İkinci Cumhuriyet

A+A-

Yeni Türkiye mi yoksa 2.Cumhuriyet mi? Yeni Türkiye’nin ya da 2. Cumhuriyetin, Birinci Cumhurbaşkanı, Birinci hükümetinin kuruluşunu tamamladı.  İcraatlar görününceye kadar bakanlar hakkında konuşmaya gerek yok bence. 

*

Adına Cumhurbaşkanlığı Hükümeti Sistemi desek de pratikte Başkanlık sistemine geçmiş bulunuyoruz. Fark ettiniz mi bilmiyorum, seçimde “Cumhurbaşkanlık” makamındaki “Cumhur” ifadesini kaldırmak için “Cumhur” İttifakı çalıştı. Komik değil ama ironik bir durum olarak tarihe geçti, fark edenler için.

*

Başkanlık sistemi bir “Tek Adam” sistemidir ama sistem içinde bir tek adam vardır… Sistem yoksa veya tek adam, sistem tanımaz ya da yönetimi sistem üzerinde yürütmezse, krallık veya hanedan yönetiminden farkı kalmaz. Krallıklarını, sistem içinde tanımlayan ülkeler de vardır. Sistem içinde yönetilen krallıklar ile sistemsiz yönetilen krallıklar arasındaki farkı görmek de zor değildir bakmasını bilen için.

*

Sistemli yönetimlerde rekabet vardır, liyakat vardır, yarış vardır, hak etme vardır, dinamizm vardır. Sistemsiz yönetimlerde itaat vardır, sadakat vardır, hak yeme vardır, atalet vardır.

*

Rekabet ortamları vatandaşların yani seçmen olacak kişilerin “birey”olarak gelişmesini gerektirir ancak itaat ve sadakat ortamlarında sorgulayan, işin aslını anlamaya çalışan “birey” yerine “biroy” tipi vatandaş vardır.

*

Birey olarak gelişmemiş biroy tipi insan sorgulamaz inanır, öğrenmez kanar… Kandırıldığını anlayınca da kandıranı suçlar.

*

Bundan dolayı, Yeni Türkiye’nin veya 2. Cumhuriyetin bir Başkanlık Sistemi ile mi yoksa birtür hanedan sistemi ile mi yönetileceğini milli eğitim politikalarımız belirleyecektir.

*

Yani, İngiltere veya Amerika’nın (ya da vatanımız üzerinde emelleri olan devletlerin) hazırladığı, himaye ettiği ve verdiği bilgiler(!) ile desteklediği adamların sözlerine kanmaya devam eden çocuklar mı yetiştireceğiz yoksa dinlediği kişilerden duyduğu bilgileri akıl ve vicdan süzgecinden geçirmeyi, sorgulamayı bilen çocuklar mı?

*

Geleceğimizi belirleyecek olan tepedekilerin tabana vereceği eğitim olacaktır…

*

Bozuk yetişkinleri düzeltmek için enerji ve zaman kaybetmeyi bırakıp, yeni nesli düzgün yetiştirmek esas alınmalıdır. Yeni dünyanın rekabet ve verimlilik ile ayakta durduğunu fark ederek. Selam ve dua ile.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.