1. YAZARLAR

  2. Osman Nevres Yılmazlar

  3. İklim Değişikliği-1
Osman Nevres Yılmazlar

Osman Nevres Yılmazlar

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İklim Değişikliği-1

A+A-

İklim, sıcaklık, nem, rüzgar, yağış gibi meteorolojik olayların uzun yıllara ait ortalama halidir. Bu açıdan atmosferin kısa zamanlı durumunu ifade eden “hava durumu” kavramından farklıdır. BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nde İklim Değişikliği “karşılaştırılabilir bir zaman döneminde gözlenen doğal iklim değişikliklerine ek olarak, doğrudan ya da dolaylı küresel atmosferin bileşimini bozan insan etkileri sonucunda iklimde oluşan bir değişiklik” biçiminde tanımlanmaktadır.

BİZ NE YAPABİLİRİZ?

Türkiye’nin enerji tüketimi 1990-2004 yılları arasında düzenli bir artış göstermiş, bunun sonucunda toplam SERA GAZI salınımları aynı dönemde 170.1 Mton’dan 296.6 Mton seviyesine, 2010 yılında da 402 Mton seviyesine ulaşmıştır.

Yaşam konforundan uzaklaşmadan, bireysel alışkanlıklarımızı değiştirerek sadece İstanbul’da yılda 4.7 Mton CO2 tasarrufu sağlanabilir.

Bu konuda hepimizin doğada, işyerinde, alışverişte, seyahatte, okulda ve evde neler yapabileceğimizi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yayınlarından derledim.Bugün evde neler yapabileceğimizi sıralayalım. Ev dışında yapabileceklerimizi de sonraki yazımızda görelim.

*Standart akkor lambamızı floresan (CFL) bir lamba ile değiştirelim. CFL normal bir lambanın kullandığı enerjinin % 60 ından daha azını kullanır.Bu basit değişiklik yılda 150 kg. daha az karbondioksit salımı sağlayacaktır.

*Kışın ısıtma sistemimizi 2 derece aşağı, yazın soğutma sistemimizi 2 derece yukarı ayarlayalım. Evimizde kullandığımız enerjinin neredeyse yarısı ısınmaya ve soğutmaya gitmektedir. Bu basit ayarlama ile yılda 1000 kg.daha az karbondioksit salımı sağlayabiliriz.

*Kalorifer kazanı, kombi ve klimalarımızdaki filtreleri temizleyelim ya da yenileyelim. Kirli bir filtreyi temizlemek yılda 175 kg. daha az karbondioksit salımı sağlayabiliriz.

*Sıcak su kullanımımızı azaltalım. Suyu ısıtmak için çok enerji harcamak gerekiyor.Daha verimli çalışan ve az su tüketen bir duş başlığı ile 175 kg. giysilerimizi ılık ya da soğut suda yıkayarak da 250 kg. daha az karbondioksit salımı sağlayabiliriz.

*Kullanmadığımız zamanlarda elektronik aletlerimizi kapatalım ve fişten çıkaralım. Televizyonumuzu, müzik setimizi, bilgisayarımızı kullanmadığımız zamanlarda kapatmak yılda tonlarca karbondioksit tasarrufu sağlar.Elektronik aletlerdeki saatleri çalıştırmak ve hafıza çiplerini hazır tutmak için harcanan enerji,evde harcana toplam enerjinin % 5 ini oluşturuyor ve atmosfere yılda 18 milyon ton karbon bırakıyor.

*Bulaşık makinemizi sadece tamamen dolu olduğu zamanlarda çalıştıralım ve enerji tasarrufu ayarında kullanalım. Bu şekilde yılda 50 kg. karbondioksit emisyonu ya da salınımını azaltabiliriz.

*Evimize yalıtım yaptıralım. Duvarları ve tavanları iyi bir şekilde yalıtmak ısınma masraflarımızı % 25 azaltabilir. Yılda 1000 kg. daha az karbondioksit salımı sağlayabiliriz.

*Yerel üretilmiş taze yiyecekler kullanalım. Yerel ürünler kullanmak yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Dondurulmuş gıdaların üretiminde 10 kat daha fazla enerji kullanılmaktadır.

*Daha az et yiyelim. Metan en önemli ikinci sera gazıdır.Sığırlar en çok metan yayıcılarındandır.Otla beslenmeleri ve çift mideli olmaları metan üretmelerine sebep olur ve bu gazı her nefes verişlerinde atmosfere salarlar.

Gelecek nesillere, torunlarımıza, yaşayabilecekleri bir dünya bırakma adına bu çalışmaları yapmalıyız. İklim değişikliği konusunda yazılarımız değişik boyutlarıyla devam edecektir.

Hoşçakalın.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.