1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. İlçe Belediyelerin Erdoğan’dan İstekleri Var-1
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İlçe Belediyelerin Erdoğan’dan İstekleri Var-1

A+A-

Konya, ülkemizin geniş coğrafyasına sahip olması bilhassa uzak noktalarda bulunan yerleşim birimlerinin gözlerden ırak kalmasına sebep oluyor. Yunak, Çeltik, Emirgazi, Halkapınar, Derebucak, Bozkır, Akören, Hadim Taşkent gibi küçük ilçelerin yanı sıra, Ereğli, Beyşehir, Seydişehir; hatta başkent yolunda olmalarına rağmen Cihanbeyli, Kulu sıkça ve kolaylıkla gidilip gelinebilecek yerler değildir. Bir zamanlar İzmirli dostumuz Ender Leventoğlu merhumun Ereğli’de görülecek bir işi olunca bizi telefonla arayıp “Geçerken bir Ereğli’ye uğrasan da benim, şu işimi hallediversen” demişti. “Geçerken olmaz, Ereğli ayakaltı bir yer değil, Konya’ya 150 kilometre mesafededir” dediğimizde hayretini gizleyemeyip “Buralarda 150 kilometrede 3 vilayete gidiliyor” cevabını vermişti. Konya bilinen yönüyle ova olmasına karşılık kesif dağlarla örülü de bir şehirdir. Akdeniz’le arasında set olan Torosların eteğindeki Yerköprü Şelalesi Konya’nın denize en yakın bölgesidir. Kayak Merkezi yapımıyla gündeme gelen 2 bin 385 metre rakımlı Derbent Aladağ ise şehir merkezine sadece 50 kilometre mesafededir.

Tuzlukçu kardeş

belediyelerle yol alıyor

Geçen haftayı Konya’nın taşrasına ayırdık. İlk durağımız Ilgın, Akşehir, Yunak üçgeninde kabuğunu kırmaya çabalayan Tuzlukçu oldu. İlçeyi Konya’da meşhur eden Konya Şampiyonu Tuzlukçu Belediyespor futbol takımı olmuş, kaleci Nurettin Akbuğa da sahalarda top koşturduğu sırada siyasete atılıp jübile yapmıştı. Akbuğa ilk başkanlığının ardından iki dönem sonra yeniden başkanlık koltuğuna oturmayı başardı. İlçe son dönemde Çiftlikbank vakıasıyla gündeme gelmişti. “Durum nedir, zarar ziyan var mı?” sorumuza Akbuğa, “Umutlar, hayaller ve güvenleri çalıp gitti” karşılığını verdi. Belediye’nin ve Çiftlikbank’a arazi satan şahısların ekonomik anlamda zarar görmemiş olmaları işin sevindirici tarafıydı. Yunak yolu üzerine kurulan Çiftlikbank’ın tabelası ve binası “İnsanları dolandırma abidesi” gibi duruyor.

***

Konya’nın tek CHP’li Belediyesi’nin AK Partili Büyükşehir Belediyesi’yle ilgisi, ilişkisi, memnuniyet durumu da önemliydi. Büyük fidanlık, çiçek bahçesi, prestij caddeler, şehir konağı gibi hizmetler ilçeye değer kazandırmanın yanında siyasi farklılığa rağmen memnuniyeti de beraberinde getirmiş. 30 milyon lirayı bulan Büyükşehir yatırımlarına ilçe belediyesinin yol, park yapımı, düğün salonu inşası, üzüm bağı, kültür merkezi, kapalı pazar alanı gibi icraatları da eklenince beldenin çehresi değişmiş. Akbuğa CHP’li başkanların idaresinde olan 18 belediye ile de kardeş belediye anlaşması yapmış. Avcılar, Kuşadası, Söke, Bakırköy, Maltepe, Yenimahalle, Burdur, Muratpaşa, Zonguldak, Çanakkale, Nilüfer, Foça, Çeşme, Odunpazarı, Konyaaltı, Çukurova, Seyhan ve Çiğli Belediyeleri ile varılan kardeşlik mutabakatı ilçeye ek hizmet ve ek kaynak oluşturuyor. Kardeş belediyelerin katkılarıyla yapılan hizmetlere de adları veriliyor.

Yunak’ta devletin

gülen yüzü var

190 kilometrelik bir yolculuktan sonra biçerdöverlerin harıl harıl çalıştığı ovayı geride bırakıp Yunak’a vardığımızda şehre, tamamlanıp son rötüşları yapılmakta olan bölünmüş yol ve köprülü kavşaktan girdik. Konya Ovası’nın büyük ilçelerinden olan Yunak, Polatlı ve Haymana ile olan komşuluğu nedeniyle başkente açılan kapılardan biri konumundadır. Sırtını Bayatkolu dağına yaslayan belde önemli bir tarım hareketliliğine sahiptir. Yüzünde tebessümü eksik etmemeye gayret eden Başkan Abdullah Emre Demirhan beraberinde Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Şube Müdürü Mustafa Arslan ile çalışmaları yerinde inceliyordu. Sekreterlikte ise 70 yaşını aşmış, yarı Türkçe yarı Kürtçe konuşan Fatma nine, maruzatına çözü bulması için Başkanı bekliyordu. Demirhan gelir gelmez ninenin elini öptükten sonra, “Gel senin işini çözelim” diyerek duasını aldı. Zaten personel, ninenin-belediye ile ilgili olmayan- isteği için ilgili kurumla temasa geçmişti. Personelin, nine ile olan ilgisi ve kurduğu diyalog, devletin vatandaşa olan sevgi ve şefkatinin güzel bir örneğiydi.

Nineden sonra ilçe spor müdürü ve halter antrenörü sporcularının kazandığı şampiyonluğu müjdelemeye gelmişlerdi. Demirhan’ın zaten eksilmeyen tebessümü biraz daha yükseldi ve özel kalemine, sporcuları ödüllendirmek üzere hazırlık yapılması talimatı verdi. Spor müdürünün okçulukla ilgili verdiği bilgiden sonra da “Okçuluğu geliştirmek üzere ekonomik destek” talimatı verdi. Bunlar spor adına son derece güzel hareketlerdi. Başkan, “Beş ana caddemizde düzenleme yapıldı, mahalle yolları asfaltlandı. Komek Kurs Merkezi açıldı, Gençlik Merkezi ve Şehir Konağı yapılıyor. Anayol bağlantımızı rahatlatacak olan köprülü kavşak tamamlanma aşamasına getirildi” diyerek Büyükşehir’in yatırımlarına teşekkür ediyor.

Yarın devam edeceğiz…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.