1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. İlçe Belediyelerin Erdoğan’dan İstekleri Var-2
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İlçe Belediyelerin Erdoğan’dan İstekleri Var-2

A+A-

Haftanın son durağı Güneysınır oldu. Çumra, Hadim, Bozkır, Karaman’la komşu olan Güneysınır 2002’den sonra AK Parti’ye sağladığı rekor destekle tanınıyor. 24 Haziran seçiminde de, Recep Tayyip Erdoğan’a ilçenin desteği yüzde 89 oldu.  Parlamento seçimlerinde bu destek yüzde 73’e gerilese de il birinciliği yine Güneysınır’ın oldu.

Belediye Başkanı İsmail Özcan seçim öncesinde her mahalleye, her eve ulaşmanın gayretinde olmuştu. Seçimden birinci çıktıktan sonra da seçmenlere teşekkür ziyaretinde bulunmayı ihmal etmedi. Yoğun ziyaret gündemi arasında hizmetleri ve ihtiyaçları konuşma fırsatı bulduk. Devam eden kapalı pazar yeri inşaatı, asfaltlanan veya parke taş kaplanan yollar, ilçe nüfusuna kayıtlı şehit adlarının verildiği parklar, muhtaç ailelere yapılan yardımlar, konferans ve paneller, imam hatip okulu inşaatı, öğrencilere dağıtılan spor malzemeleri Özcan’ın bir çırpıda saydığı hizmetlerden bazılarıydı. Bu sırada bir hanımefendi Başkanı ziyarete geldi. Maruzatı, tadilata muhtaç olan evinin onarılmasıydı. Başkan köyden gelen hanıma ilgi gösterdi, yardım müracaatını yaptırırken de, işinin gecikmemesi adına yol gösterici oldu. 

Erdoğan bizi

duysun, yapar

Büyükşehir yasasının taşra beldelere olumlu katkılar yaptığı genel olarak herkesin ortak ifadesi olmakla birlikte eksiklikler, talepler de yok değildi. Diğer ziyaretlerimizde de dile getirildiği gibi Büyükşehir Belediyesine devredilen bir takım birimlere ilçe belediyeleri son derece ihtiyaç duyuyor. “Biz itfaiye araçlarından sadece yangın sırasında değil, araç özelliklerine uygun diğer hizmetlerde de yararlanıyorduk. İtfaiye birimini Büyükşehir’e devrettikten sonra bu birimden -yangın dışı işlerde- yararlanmamız işçinin inisiyatifine kaldı” şeklindeki serzenişe kulak tıkamamak gerekir. Keza; “Biz mezarlık ve park hizmetlerini ortak bir şekilde sürdürüyorken, şimdi mezarlık görevlileri ilçe belediyesine bağımsız birim haline geldi. Büyükşehir’e ait personelin, görev yaptığı taşra ilçedeki belediyelerle de bir şekilde ilintilendirilmesi yararlı olur” şeklindeki tespitler de önemlidir. Büyükşehir Belediyesi merkez idare ve iradesinden kaynaklanmayan bu şikayetlerin ortadan kaldırılması için Büyükşehir Yasası’nın elden geçirilerek taşra belediyeleri lehine olacak bazı düzenlemeler yapılması neredeyse her ziyaretimizde duyduğumuz taleplerin başında geliyor.

2019 Belediye seçimleri öncesinde “Gönül belediyeciliği” söylemini geliştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu taleplere kayıtsız kalmayacağına da hemen hemen her başkan son derece inanıyor, “Bizim taleplerimizi duysun yeter, gereğini yapacaktır” diyor.

Tren kazasında

şüphe izi var mı?

Tekirdağ'da meydana gelen ve 24 kişinin hayatını kaybedip 318 kişinin yaralandığı tren faciası bize 2002’de başlayan ve adeta seri şekilde 2009’a kadar süre gelen tren kazalarını hatırlattı. Pamukova’da yaşanan hızlandırılmış tren felaketinden sonra kaleme aldığımız “Trenleri kim vuruyor?” başlıklı yazımız ses getirmiş, Ankara’dan ‘yazımızı dayandırdığımız bilgi ve belge’ soranlar olmuştu. Rayların altındaki toprağın yağışla mı yoksa başka şekilde mi boşaldığına dair kapsamlı inceleme yapılmalıdır. Basında yer alan sınırlı fotoğraflarda sel emaresi göremediğimizi belirtelim. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kaza her yönüyle detaylı bir şekilde araştırılacak” şeklindeki açıklaması da bu anlamda önemlidir. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifalar diliyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.