1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ilgın Şeker’de üretim sürüyor
Ilgın Şeker’de üretim sürüyor

Ilgın Şeker’de üretim sürüyor

Türkşeker’in 2020/21 kampanya döneminde tahsis edilen 935 bin ton şekerin tamamını ürettiği belirtildi. 127 bin ton da ihraç amaçlı C şekeri üretildi.

A+A-

Ali Bayer

Türkşeker’den yapılan açıklamada, toplam 1 milyon 62 bin ton şekerin 125 bin tonunun Ilgın Şeker Fabrikasında üretildiğini ifade edildi.

28 Ocak’taki şiddetli fırtınanın etkisiyle kireç ocağı kulesinin zarar gördüğünün belirtildiği açıklamada, “Söz konusu hasar fabrikanın bakım ve onarımla ilgili bir eksikliğinden değil zaman zaman hızı 110 km/saati bulan şiddetli rüzgârdan kaynaklanmıştır. Yerinde yapılan teknik inceleme neticesinde, iş sağlığı ve güvenliği açısından kampanya süresinin öngörülenden 10-15 gün erken bitirilmesi kararlaştırılmıştır. İşlenmeyen pancar ise herhangi bir çürüme olmaksızın diğer fabrikalara nakledilmiştir” denildi

Açıklamada şu bilgiler verildi: “Ilgın Şeker Fabrikası 2020/21 yılı kampanya döneminde 140 gün aralıksız üretim yapmış olup, yeni kampanya döneminde de üretimimiz devam edecektir.

Her yıl bütün fabrikalarımızın bakım ve onarımı eksiksiz yapılmaktadır. Ilgın Şeker Fabrikası için de 2021 yılı revizyon döneminde 40 Milyon TL Yatırım ve Bakım Onarım bütçesi ayrılmıştır. Ilgın Şeker Fabrikası’nın bulunduğu lokasyon ülkemizin en fazla pancar üretiminin yapıldığı bölgelerden biridir. Üretilen pancar fazla olduğu için her yıl komşu fabrikalara Ilgın Fabrikasından pancar nakli yapılmaktadır.”

Nakliyeden tasarruf

Özellikle doğu bölgesinde bulunan fabrikalara verilen üretim teşvik primleri ile pancar üretiminin arttığının vurgulandığı açıklamada, “Bu sayede Ilgın fabrikasında 2020/21 kampanya döneminde fabrikalar arası pancar nakliyesi 250 bin ton azaltılarak nakliye ödemelerinde önemli miktarda tasarruf sağlanmıştır. Türkşeker Çarşamba Şeker Fabrikasının 2021/22 döneminde şeker üretim kampanyası yapması planlanmaktadır. Bölge ve Türkşeker için stratejik bir önem arz eden Çarşamba Şeker Fabrikasında hem bölgede üretilen şeker pancarı işlenecek hem de pancar kampanyası dışında ham şeker işlenerek ihraç amaçlı C şekeri üretilerek ülkemize döviz girdisi sağlanacaktır” ifadelerine yer verildi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.