1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. İlim mi, Dolandırıcılık mı? (2)
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İlim mi, Dolandırıcılık mı? (2)

A+A-

Havâss, ruhaniler vasıtasıyla yapılan bir ilimdir, bu ilim sadece cinlere hükmetme anlamına da gelmez. Kur-an’ın Zahiri yüzü “Görünen” yüzüdür, batıni ise “Gizli” olan yüzüdür. Işte Havâss İlmi de bu gizli olan bölümdedir.

Sözlük anlamı elit olan sıradan olmayan anlamındadır. Havass İslam felsefesinde ise elitten daha başka bir anlamda kullanıyor. Havastan kasıt Allah’ı kendini, alemi, nizamı, düzeni, edebi, adabı, şeriatı, kitapları, hadisi bilenler için kullanılıyor. Bilmekten kasıtsa anlatabilmek değil yaşayabilmek olarak belirleniyor. Havas olmak için biraz olsun mürekkep yalamış olmak gerekir fakat bu olmazsa olmaz bir şart olmuyor çünkü İslam felsefesi ilhamı yani Allah’ın eğittiklerini her zaman öne koyuyor. Havas ilmi tasavvuf kitaplarında her ekenin biçemeyeceği, her biçenin toplamayacağı ve her toplayanın da yiyemeyeceği bir ilim olarak tanımlanır. Bu tanım ile diğerlerinden ayrılıyor... 

***
Aramakla bulunmaz ama bulanlar arayanlardır demek en doğru tanımdır bu ilim için. Konu havaslık olduğunda kısmetten öte diyar, Allahtan öte yar kesinlikle yoktur. Havasın amacı leduni ilme ulaşmak olduğundan ve leduni ilimde nasipten gayri bir şey olmadığından, mütevellit havas her daim alanın büyük bir kısmını boş bırakmak zorunda kalıyor. Konu havaslık olduğunda para ve imana ek olarak ilmin kimde ne kadar olduğu pek bilinmiyor. Yani bir havası bu havas işte kafasında yazıyor diye ayırt edemezsiniz.

Anlatılan sözlük terimlerinden de anlaşılabileceği gibi bu işler öyle kolay olmuyor bu işleri yapabildiklerini söyleyen bütün şarlatanların söylemi aynı: “Bu işler zor işler biz yıllarımızı verdik biz yaparız.”

***

Bu olay günümüzde o kadar ayak altına düştü ki sarıklı cüppeli sakallı adamlar televizyonlar da ‘yok cin muskası yok muhabbet vekfi yok güç büyüsü, yok sevgi büyüsü’ yapıyor neredeyse. Yunanlıların inandığı aşk tanrısı Eros bile bu kadar kendini rezil etmemiştir yeminle. Ha birde inanıp alanlar var. Kardeşim kocanın önüne bir kap yemek koyma, evi toplama, çocuklarınla ilgilenme, altın günü diye kapı kapı gez akşama kadar eve gelme sonra hır gür kavga’ kaynanam büyü yaptırmış beni kocam sevmiyor. Veya tam tersi erkek için geçerli. Kimseye akşama kadar eşek gibi çalışıp alnınızın teri ile kazandığınız emiğinizin kazandığı helal paranızı böyle olmaz işler için hediye etmeyin.

Başbuğ Atatürk’ün yaktı dendiği kitaplar bunlardır. İyi ki yapmış. Allah bir değil bin kere razı olsun kendisinden.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.