1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. İmamın Yuduğu!-2
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İmamın Yuduğu!-2

A+A-

Dünkü yazımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz…

Oyların yeniden sayılması ne sadece biz Türklere has bir uygulamadır, ne de ilktir. Başta Amerika olmak üzere birçok ülkede tereddütler doğduğu takdirde yeniden sayımlar yapılmaktadır. Ankara ve İstanbul’un bazı bölgelerinde de oylar yeniden sayılırken yabancı devletlerin ‘Türkiye’nin iç işlerine müdahale niteliğinde’ yönlendirici, hatta tehditvari açıklamalar yapması kabul edilebilir bir durum değildir.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin 11 Mart'ta Mardin'in Kızıltepe ilçesindeki mitinginde sarf ettiği, akıllara durgunluk veren ve her bir satırı ‘ihanetten başka bir anlam taşımayan’ konuşmasının gündeme geç düşmesine de hayıflanmamak elde değil. Böyle önemli bir konuşmanın iletişim çağında neden bu zamana kadar kamuya yansımadığını sorgulamak gerekiyor. Bakın ne demiş Temelli:

“Bugün Türkiye’nin en bereketli toprakları burasıdır. Buralar vaat edilmiş topraklardır. Musa bütün ömrünü bu toprakları arayarak geçirdi. Geldiler, bu toprakları da kuruttular.”

‘Geldiler, kuruttular’ dediği, cennetmekanSultan Alparslan’ın torunu Türklerden başkası değildi elbette. Yerel seçimlerin neden ‘beka meselesi’ olduğunu seçimden önce bir türlü idrak edemeyen yahut etmek istemeyenler umalım ki şimdi anlamış olsunlar.

Fakat heyhat! Yukarıda bahsettiğimiz aynı SP’li zevat sosyal platformda bir mesaj daha yayınlayıp: “Millet bunaldı arkadaş. Millet birbirine sarılmak istiyor. Ben bu milleti barıştıracağım diyen Ekrem İmamoğlu'nu alkışlıyoruz. Öfke, kin, nefret, ötekileştirme dilini kullanıp bu milleti kutuplaştıranlara inat” dedi.

“Bu topraklar vaat edilmiş topraklardır, Türkler gelip burayı kuruttular” diyen kişiyle aynı siyasi profili nasıl ve neden desteklediklerini düşünmek yerine şecaat arz etme gayretine kapılıp, sirkat ifadesinde bulunuyorlar.

***

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu şehit edilmeden önce Konya’yı ziyaret etmişti. Basın toplantısının ardından yemekte sohbete devam ettik, toplantıda sormadığımız soruyu da o sırada yönelttik:

“Tarlanızı kimler sürmüş?”

Merhumun cevabı beraberinde yeni soruları, hatta endişeleri getiriyordu:

“Ülke siyasetinde bizim tarlamız malum, küçük. Seçmenden aldığımız oya bakınca bu görülebilir. Fakat bizim küçük tarlamızı bile sürüp ekmişlerse, tarlası büyük olan partilerin de kendilerini gözden geçirmesi lazımdır. Bizim tarlamızı sürenlerin, öteki tarlalara bulaşmamış olmaları düşünülemez. Üstelik büyük tarlanın mahsulü de çok olur. Bizim gösterdiğimiz cesareti onların da göstermesi ve açık yüreklilikle tarlalarını temizlemesi gerekir.”

***

Devlet mekanizmaları ve siyaset tarlası o günden bu yana geçen süreçte ne kadar temizlendi, tartışılır. Üstelik batının Türkiye’ye tek kutuplu olarak, sadece FETÖ yapısıyla girmiş olması da düşünülemez. 1 Nisan’ın ilk saatlerinden itibaren batı medyasının ‘Ankara ve İstanbul’ sonuçları üzerinden yaptığı yorumlara bakıldığında, koparılmak istenen fırtınayı hissedebilmek hiç de zor değil. Ülke genelinde yüzde 53 oranında oy almış bir ittifakı ‘kaybetti’ olarak gösterme maharetini sergileyen batı medyası ve onun paralelinde duran yerli politikacıları siyaset bilimcilerin ayrıca tahlil etmesi, siyaset ilmi adına yararlı olacaktır.

***

Nemrut, düşman bellediği Hazreti İbrahim’in ateşe atılması emrini verdiğinde sadece insanoğlu değil, hayvanlar âlemi de safını seçmişti. Mesela develer sırtlarındaki odunların İbrahim’in ateşine taşınacağını bildiklerinden yüklerini yere düşürerek gönülsüzlüklerini gösterdi. Fakat katır odunları taşımaya gönüllü oldu, şevkle ve hırsla işini yaptı. Karınca ateşi söndürmek için ağzında bir çimke suyla koşarken, kertenkele üfürüğüyle ateşi harlamaya çabaladı. Beyt-i Makdis yani Kudüs’ü yakan ateşe üfleyerek onu kuvvetlendirmeye çalışan ve bundan dolayı lanetlenen de yine kertenkele idi.

Ne katırın taşıdığı odunlar İbrahim’i yakabildi ne de kertenkelenin harlamaya çabaladığı ateş Kudüs’ü yok edebildi. İlahi vaat vardır, kimlerle kol kola yürüseler yürüsünler başaramayacaklar.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.