1. YAZARLAR

  2. Berat Eren

  3. İmtihan ve Mükâfat-1
Berat Eren

Berat Eren

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İmtihan ve Mükâfat-1

A+A-

2020 yılı başından beri, sıkıntılı günler geçiriyoruz. Ülkemizde önce deprem sonra savaş oldu. Şimdi ise, Kovid 19 ya da koronavirüs adlı bir hastalıkla bütün dünya uğraşıyoruz. Bu ve benzeri olaylar, 'mücbir sebep’  diye isimlendirilir. Mücbir sebepler bir görevin yerine getirilmesine engel teşkil edecek felaketler; sel, deprem, savaş, hastalık ve benzeri olağanüstü hallerdir. Bu durum, genellikle bir tek felaket olarak zuhur eder. Şu anda ise üst üste birkaç felaket meydana gelmiş bulunmaktadır. Bu yüzden, yaşadığımız günler bütün insanlık olarak hepimizin bir imtihan içinde olduğumuzu gösteriyor. Biz içinde bulunduğumuz şartları gözden geçirip, meseleye ibret nazarıyla bakmanın hadiseleri değerlendirmek ve kritik yapmanın faydalı olacağı kanaatindeyiz. Meseleye siyaset açısından baktığımız zaman, CHP ana muhalefet partisi olarak her zamanki yaptığı davranışlarını bu olağanüstü durumlarda da ortaya koyarak, bizi şaşırtmamış gene fırsatçılık yapmıştır. Çünkü hükümet sıkıntıya düşsün, krizi yönetemesin, sonuçta Erdoğan gitsin istiyorlar. Elbette demokratik ülkelerde iktidar ve muhalefet olacaktır. Muhalefet olmanın gereği eleştiri yapılacaktır. Ama topyekûn memleketi ilgilendiren meselelerde, böyle olağanüstü hadiseler karşısında ‘milli bir duruş sergilemek gerekir’ düşüncesindeyiz.

***

Deprem meselesinde, hükümeti temsilen, Çevre Şehircilik Bakanı, İçişleri Bakanı, Sağlık Bakanı gereğini yapmaya yaraları sarmaya çalıştılar. Doğrusu kamuoyunun takdirini topladılar. Bu konuda yaptıklarından dolayı teşekkür etmek gerekirken, CHP her zamanki tavrını takındı. Sayın Kılıçdaroğlu; deprem bölgesinde 'faaliyetler yetersizdi' dedi. Kızılay yoktu mealinde sözler sarf etti. Daha sonra Kızılay çadırının önünde fotoğrafları ortaya çıktı. Komik duruma düştü. Gene, Türkiye Suriye’ye karşı Bahar Kalkanı harekâtını yaptı. Suriye’nin askerlerimizi şehit etmesi sonucunda gerçekten hem karadan, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı hem havadan, İHA, SİHA ve uçaklarla çok başarılı işler yapıldı. Rejim unsurlarına gereken cevap verildi. Rusya ile masaya oturuldu. Dünya Türkiye’nin yaptıklarını takdir etmek zorunda kaldı. Buna karşın CHP; 'Türkiye'nin Suriye’de ne işi var? Bizim askerlerimizi gözlem noktalarımızı Esed koruyor' diyebildi. Türkiye, göçmenlerin Avrupa'ya geçebilmesi için sınır kapılarını açtığı zaman, muhalefet adeta Yunanistan’ı destekleyen söylemlerde bulundu. Şu anda, bütün Dünya topyekûn koronavirüsle mücadele ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı şeffaf bir şekilde bütün bilgileri kamuoyu ile paylaşıyor. Türkiye sağlıkta hastane yatak kapasitesi ve ekipman olarak iyi bir durumda bulunuyor. Buna rağmen CHP dün eleştirdiği lüzumsuz dediği şehir hastanelerini bugün yok farz ediyor, sahra hastaneleri kurulsun diyor. Üstelik, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı yeni hastanenin yollarını yapmayarak, adeta insanların hastaneye ulaşmasını engellemeye çalışıyor. Böyle olağanüstü bir dönemde; Ankara, İstanbul ve İzmir belediye başkanları devletle bir olup gayret edecekleri yerde 'yerel hükümetler’ diyerek para toplamaya çalışıyorlar. Halbuki; Türkiye’de tek bir hükümet, tek bir devlet var...

***

Böyle bir zamanda bile siyaset ve ayak oyunları yapmaya çalışmak… En hafif tabiriyle, gerçekten çok ayıp! Bütün bu muhalif seslere rağmen,  Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 7 maaş vererek başlattığı ve Sayın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli her zamanki vatanseverlik duygusu ile 5 maaşla desteklediği kampanya ile halkın teveccühünü kazanmışlar, birlikte kardeşlik yardımlaşma duygusunun güzel bir örneğini dünyaya gösteriyorlar. Bizim genlerimizde olan ve İslam’ı hassasiyetlerimizden gelen; sevgi, kardeşlik ve yardımlaşma  duyguları, böyle zor zamanlarda daha çok ortaya çıkıyor. Avrupa, Amerika ‘nefsi’ derken, Türkiye 'ümmet-i' mantığıyla hareket ediyoruz. Türkiye’de devlet, vatandaş el ele oluyoruz. Avrupa sokaktaki vatandaşına bakmıyor. Türkiye Cumhuriyeti, başka ülkelerdeki vatandaşını getirmek için özel uçak gönderiyor. Diğer ülkeler bu duyarlılığı gösteremiyorlar. Sağlık çalışanlarımız, asker ve polisimiz, zabıtamız, belediye ve diğer görevliler fedakârlık yapıyor. Türk insanı birbirine destek oluyor, yardımlaşmaya çalışıyor.

Yarın devam edeceğiz…

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.