1. YAZARLAR

  2. Berat Eren

  3. İmtihan ve Mükâfat-2
Berat Eren

Berat Eren

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İmtihan ve Mükâfat-2

A+A-

Dünkü yazımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz…

Devlet; ekonomide, sağlıkta, güvenlikte her türlü tedbiri aldı veya almaya çalışıyor. İş dünyasına, emekliye, işsiz ve ihtiyaç sahibi olanlara yardımlar, ekonomik destekler yapılıyor. Yaşlı insanların evlerine gidilerek veya ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçları karşılanıyor. Kısaca, Türkiye Kovid 19 mücadelesinde dünya çapında bir gayret ve performans gösteriyor. Bunu takdir etmek lazım! Biz farklı özellikleri olan bir milletiz. Allah’ın izni ile bu virüsle savaşı başaracağız. Birlik, kardeşlik duygularımızı böyle zor zamanlarda daha da pekiştirerek, topyekûn mücadele edeceğiz, inşallah. Ama böyle hassas zamanlarda bile muhalif sesler çıkıyor. Özellikle sosyal medyada, hükümeti eleştirerek, yalan haberler yayarak, halkın moralini bozmaya çalışıyorlar. Bilelim ki, herkes görevini yapıyor, hainlik yapanlar sütlerinin gereği bu ülkeye karşı kötülük etmek istiyorlar. Sağlam durmak lazım, hastalıktan ziyade vehim, gereksiz abartılı korku ve bozuk bir psikoloji insanların ölmesine sebep olmaktadır. Milletimiz metin olmalı, telaşa kapılmamalıdır.

***

Elbette devletin aldığı tedbirlere uyacağız, temizliğe dikkat edeceğiz, sosyal mesafeye, sokağa çıkmamaya evimizde kalmaya, 14 kurala uymaya özen göstereceğiz. Başkalarının söylemlerine değil, devletin açıklamalarına itibar edeceğiz. Şuurlu bir Müslüman olarak gereken dik duruşu göstereceğiz. Bu günlerde, evde ailemizle bir arada olmayı, fırsata çevireceğiz. Hanelerimizde; ailecek cemaatle namaz kılacağız, ailecek sohbetler yapacağız, birbirimize sevgi saygı göstereceğiz. Birbirimizi anlamaya çalışacağız, hatimler dualar yapacağız. İçinde bulunduğumuz günlerin manevi anlamına dikkat edeceğiz. Aileyi, paylaşmayı, İslam’ı, Allah ve Peygamber sevgisini birlikte hissedeceğiz. Sonuçta, gerçek mutluluğu maneviyatta bulduğumuzu göreceğiz, çocuklarımızla, eşimizle ilgilenmeye çalışacağız. Hz. Mevlana; ‘Eden kendine eder,  yapan bulur. Kazanmaya koca bir ömür, kaybetmeye bir anlık gaflet yeter’ diyor. Gafleti bırakıp kazanmaya çalışacağız. Ve çok dua edeceğiz. Papa dua edince ilericilik oluyor, hoca dua edince gericilik oluyor. Yahu Avrupa’sı, Amerika'sı, bütün dünya ezan okuyor, Kur’an okuyor... Allah’a yalvarıyor, dua ediyor. Türkiye’de, maalesef ezan okunmasından rahatsız olanlar çıkabiliyor. Yüce dinimiz; ilme hak ve hakikate değer verir. Ancak, ilim vahyin rehberliğinde olursa, insanı doğruya götürebilir. Ya değilse sonuç hüsran olur. Bu gün sıkıntı; insanın nefsini putlaştırmasıdır. Bütün dünya, bir virüs salgını karşısında acze düştü. İnsanoğlunun gurur ve kibri altüst oldu, ülke ekonomileri sarsıldı. Sağlık sistemleri yetersiz kaldı. Bunlar geçecektir. Asıl olan, ibret almak ve Cenab-ı Hakk’ı unutmamaktır. Biz dua edeceğiz. İlmi, tıbbi, teknik bütün tedbirleri alacağız. Sonra Allah’a tevekkül edeceğiz ve sonuçta başaracağız, inşallah. İnsanların gözünü korkutan teorilere, söylentilere itibar etmeyeceğiz.

***

Bir üst aklın bu virüsü çıkardığı, dünyanın tamamen onların hâkimiyeti altına gireceği söylentilerini kaale almamak lazımdır. Eminim ki, İslam ve insanlık düşmanı güçler birçok planlar yapıyorlardır. Ancak, medyada abartıldığı gibi sonsuz bir güç sahibi değiller. Mankurtlaşmamak gerekir. Dikkatli olmak tedbir almak lazım, ancak bu tür güçler gözümüzde büyütülmemelidir. Gerçek güç ve kudret sahibi Allah’ tır. Hepimiz imtihan oluyoruz. Onurlu durmak zorundayız. İfsat etmek isteyenlere fırsat vermemeliyiz. Unutmayalım, ancak Allah’ın planı gerçekleşecektir. 'La galibe illallah! Allah’tan başka galip yoktur’… İnanıyoruz ki; Türkiye, yeni dünya düzeninde güçlü ülkelerden birisi olacaktır ve bu işten en az zayiatla çıkmayı başaracaktır. Türkiye, istikrarlı bir ülkedir. Dünya üzerinde, IMF’nin 1 trilyon dolar parasından kredi talep etmeyen iki ülke, Rusya ve Türkiye olmuştur. Ekonomisi, askeri, moral değerleri ile  dünyanın  her tarafına düne kadar; Suriye, Filistin, Irak, Afrika, Balkanlar’a yaptığı yardımlara bu gün, İtalya ve İspanya’yı  ekleyen Türkiye daha iyi daha güçlü bir konumda olacaktır, İnşallah... Morale ve duaya devam edelim. İmtihan başarı ile verilecek ve mükafat alınacaktır. Fe firru ilallah diyelim; Allah’a koşalım! İyiliği artıralım. Dayanışmayı artıralım. Çok çalışalım. Biz bize yeteriz, Türkiye'm!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.