Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İnanç

A+A-

İnanç, insanda varlığının vesilesini ve o vesilenin sahibini arayış yoludur, ta ki o vesilede hayat ölümle son bulmayıp ötesine geçen bir zamanın akışı içerisinde yeni bir hayata kanat açarak anlam bulsun. Yokluğun korkunç pençesinden kurtulsun. Ölümün boyut değiştirmek olduğunun farkına varabilenler için bu kolaydır. İnanç, hayatın bize sağladığı bir beklenti ve harikulade bir umut olmakla beraber insan psikolojisine ayar veren psikiyatr ve psikolog görevi yapar. İnanç insanı yokluğun derin karanlığından hayatın yaşayan aydınlık iklimine havale eder.

***

İnanç, bir iradenin bir başka iradenin inancında şekillenmez, çünkü onu şekillendiren irade onun tanrısı hükmüne geçer. İnanç, özgür bir iradenin kendi dünyasında kendince vesileler arayan ve kendi dünyasındaki vesileleri hedef alan bir arayıştır. İnanç, bireyin arayış vesilelerine cevap veren hayat ışığıdır, o hayat ışığı hayatı hayat yapan ve anlamlandıran sahibine aittir. Yoksa konaklayanların dinlenme durağı değildir, bu yüzden inanç bireyseldir.

***

Diyanet'ten beklentim şudur: ‘Allah bana da vahiy etti, yazdıklarım benim sözlerim değildir.’ ‘Kur'an-ı Kerim'in arştan alındığı yerden alınmıştır.’ ‘Peygamberimizi rüyamda gördüm o bana bu kitabı yazmamı emretti.’ ‘Gayriihtiyari olarak bana yazdırıldı.’ ‘Arş-ı Ala'ya çıktım Allah ile görüştüm.’ ‘Rüyamda keşf ile gaybi bilgiler bana gösterildi.’ ‘Bu kitaptaki salavatı bir kere okuyanın şu kadar günahı silinir, şu belalardan korur. ‘Şeyhimiz gavstır, ona kul köle olmak üstümüze farzdır. ‘Şeyhim Allah'ın aynasıdır. O Allah ile bizzat görüşmektedir.’ ‘Evindeki odasından hem de bastonuyla yurtdışındaki savaşlarda savaşmıştır.’ ‘Onun karşısında birkaç dakika sap gibi dikilirseniz Allah'a 150 yıllık ihlasla yapılmış ibadetten daha fazla sevap alırsınız’ gibi yalanları söyleyen herkes ifşa edilsin ve o kişilere tabi olmanın, o kişilerin anlattıklarına din diye inanmanın apaçık şirk olduğu bildirilsin. Bundan sonraki çalışmalarında, Allah'ın dosdoğru yolu üstüne oturmuş olan sözde şeyh, şıh, hoca, gavs gibiler hakkında da halkımızı uyarsın...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.