1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Innopark ihracat merkezi olacak
Innopark ihracat merkezi olacak

Innopark ihracat merkezi olacak

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, Innopark Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin, Konya’nın nitelikli üretim ve ihracat merkezi haline geleceğini ifade etti.

A+A-

Kütükcü, “Şehrimizin ürettiği ve ihracat yaptığı ürünlerin katma değerini artırmak amacıyla çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

 

Mehmet Günnar

Konya Sanayi Odası (KSO) meclis ve meslek komitesi üyeleri, Innopark Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ni(TGB) ziyaret ederek, yapılan yatırımları ve çalışmaları yerinde inceledi. İnceleme gezisine katılan Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, KSO tarafından şehre kazandırılan Innopark TGB’nin Konya’nın ve bölgenin nitelikli üretim,  ihracat merkezi haline geleceğini vurguladı.

Innopark’ın 2015 yılının Haziran ayında teknoloji geliştirme bölgesi ilan edilerek Türkiye’de OSB içerisinde konuşlanan az sayıdaki teknoloji geliştirme bölgelerinden birisi olduğunu söyleyen Kütükcü, “Konya Sanayi Odası olarak şehrimizin ürettiği ve ihracat yaptığı ürünlerin katma değerini artırmak amacıyla çalışmalar yürütüyoruz. Innopark bu anlamda sanayicilerimizin Ar-Ge, inovasyon ve tasarım faaliyetlerini yürütmeleri, prototip üretimlerini yapmaları için önemli imkanlar sunan bir TGB. Sanayicilerimizin Innopark’a olan ilgisi de son derece memnuniyet verici. Innopark, sanayicilerimizin katkısıyla sürekli gelişiyor, geliştikçe yeni başarılara imza atıyor. Şu anda 51 firmamızın üretim yaptığı Innopark, henüz genç bir TGB olmasına rağmen 2017 Yılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi’nde en başarılı 24. TGB seçildi ve Türkiye’de en fazla yükselen TGB oldu” dedi.

Teşvikler fazla

Sanayicilere Innopark'ın sunduğu hizmetler ve avantajları hakkında bilgi veren Innopark Genel Müdürü Prof. Dr. Fatih Mehmet Botsalı ise, “TGB'lerde verilen teşvikler bir hayli fazla. Bir nevi serbest bölgeler de diyebileceğimiz TGB'ler, Ar-Ge, tasarım, yazılım geliştirme gibi faaliyetlere devletin teşvik sunduğu yerler. Burada Ar-Ge faaliyeti yürütenlerin bu faaliyetleri ile ilgili her türlü gelirleri kurumlar vergisinden, çalıştırdığı personel de gelir vergisinden muaf. Sigorta priminin işveren hissesinin yüzde 50'sini devlet ödüyor. Ayrıca gümrük vergisi muafiyeti gibi birçok alanda teşvik sunuluyor" dedi.

Innopark olarak teknoloji odaklı 20 yeni girişimci yetiştirdiklerini, bunların içerisinde dünya markası olmaya aday projelerin de olduğunu ifade eden Botsalı, yatırımcılar ile girişimcileri de buluşturarak yeni yatırımların hayata geçirildiğini sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.