1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. İnovasyonla Kur Tartışmasının Önüne Geçilebilir
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

İnovasyonla Kur Tartışmasının Önüne Geçilebilir

A+A-
Son günlerde ekonomimizi ve özellikle de ihracatçılarımızın karşılaştığı en büyük sorunların başında dövizin ani iniş ve yükselişi geliyor. Dövizdeki bu iniş ve yükselişler piyasaları olumsuz etkilerken, dengesizliği de beraberinde getiriyor. Özellikle bu durumdan iş dünyası, sanayicimiz ve ihracatçılarımız olumsuz etkilenirken, yatırımlar noktasında da ertelemeye gidiliyor. Genel olarak bundan sonraki süreçte dövizin iniş ve yükselişini konuşmak ve tartışmak dahi istemiyor. Hatta biran önce sorunun çözümünü beklerken, kurtulmanın yollarını da kendince arıyor. Yeterince başarılı olamıyor. Tabi ki dövizde bir istikrarın gelmesi rahatlığı beraberinde getirecektir. Bunu sağlayacak olan da öncelikle hükümettir. Bu konuda yapılacak olan adımların vakit kaybetmeden atılması gerekiyor. Diğer taraftan da iş dünyası dövizin iniş ve yükselişinden olumsuz anlamda etkilenmek istemiyorsa tedbirli davranmasında büyük bir fayda vardır. Bunun yanında firmasında bir İnovasyon süreci başlatmalıdır.
***
İnovasyon’un anlamına bakarsak, uygularsak bunu daha iyi anlar ve idrak ederiz. İnovasyon, yeni fikirleri (ürün, metot veya hizmet gibi) değer oluşturacak çıktılara dönüştürme sürecidir. Bu süreç iki temelden oluşur. İnovasyon sürecini başlatması bakımından önem arz eden ilk temel, yeni ve yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasıdır. Emek ve yatırım gerektiren ikinci temel ise, ortaya çıkartılan yeni ve yaratıcı fikirlerin ticarileştirilmesi, başka bir deyişle katma değer yaratan ürün, metot veya hizmetlere dönüştürülmesidir. Bunun yanında da dış ilişkilerde yeni bir organizasyon yönetimi uygulama sistemidir. Kısaca, bilim ve teknolojinin ekonomik ve toplumsal yarar sağlayacak şekilde yenilenmesi sürecidir. Yani, yenileşmenin ticari ustalıkla birleştirilmesidir. İnovasyon geleceği oluşturmakla sürdürülebilir karlı büyümeyi beraberinde getirir. Basit anlamda bir yenilenme değil, yenilenmenin kuramsal aşamasından başlayarak ürününü de içine alan ve pazarlanabilme niteliğini kabul eden bir süreçtir.
***
Bu anlamda Konya Sanayi Odası tarafından şehrimize kazandırılan Türkiye’nin ilk Bölgesel İnovasyon Merkezi Innopark’ta sanayicilerimize ve ihracatçılarımıza önemli katkılar sağlayacaktır. Gelinen noktada İnavosyon’un kur tartışmasını bitireceğini görüyoruz. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi bu konudaki açıklamasında İnovasyon’la ihracatçıların belli bir yere gelerek kur ve asgari ücret konusundaki tartışmalardan etkilenmeyeceğini ifade ederek, “Biz ihracatçılar artık kur konusunda konuşmak istemiyoruz. Yaptıklarımız amacına ulaşıp, marka ve inovasyonda bir yere geldiğimizde ne kur ne de asgari ücret bizi etkilemeyecektir. Bundan sonraki süreçte ihracatçımız kurda istikrar istemektedir.” Büyükekşi, sanayicimizin ve ihracatçımızın artık bundan sonraki günlerde dövizdeki dengesizlikleri konuşmak istemediğini, özellikle de ekonomi ve dövizde istikrarın sağlanmasını beklediklerini dile getiriyor. Dövizdeki dengesizliğin önüne geçilmesinde yeni kurulacak hükümetinde somut adımlar atması önem arz ederken, gerekli olan tedbirleri de alması şarttır. Ne dersiniz sizce de öyle olması gerekmez mi?    
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.