1. YAZARLAR

  2. Mehmet Ali Eskipostalcı

  3. İnşaat Sektörü ve Konya
Mehmet Ali Eskipostalcı

Mehmet Ali Eskipostalcı

Haber/Yorum
Yazarın Tüm Yazıları >

İnşaat Sektörü ve Konya

A+A-

Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren inşaat sektörü tüm Türkiye’de olduğu gibi Konya’da da geçtiğimiz çeyrek yüzyılda yüksek ivme kazandı. Müstakil daire mantığından hızla sıyrılan sektör, teknolojinin de katkısıyla devasa yapılara imza attı. Geçmiş yıllarda İstanbul ve Ankara gibi ön planda olan şehirlerde görmeye alışkın olduğumuz rezidansları artık şehrimizde de görmek mümkün. Kentsel dönüşümün verdiği katkıyla eski yapıların yıkılması, inşaat firmalarının önüne büyük bir yol açtı. İleri teknolojiyi kullanarak, lüks daireler üreten firmaların bu süreci iyi değerlendirerek müşteri memnuniyeti noktasında da başarılı bir profil izlediğini söyleyebiliriz. Eskiden lüks bir dairede yaşamayı hayal olarak gören Konyalılar şimdilerde havuzlu, güvenlikli, kafeteryalı, spor salonlu ve daha birçok aktivitesi içinde bulunan sitelerde hayatlarını sürdürebiliyor. Bu sayede Konyalılar birçok etkiliğini site içerisinde gerçekleştiriyor.
***
Peki, bu gelişim Konya’ya yeterli mi? Tabii ki de yeterli değil. Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük ili olan Konya’nın mevcut konutların çok daha fazlasını hak ettiği kanaatindeyim. 2000’li yıllarda yaşanan ekonomik krizin yaralarını hızla saran fakat buna rağmen zaman zaman dövizde yaşanan dalgalanmalardan olumsuz etkilenen inşaat firmalarına dün olduğu gibi bundan sonra da oldukça iş düşüyor. Metropol şehir olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Konya’nın imajına yakışır projelere hızla imza atılması lazım. Bu arada hızdan bahsederken kalite ve dayanıklılığı da göz ardı etmemek gerekli. Ucuza üretip kalitesiz malzeme kullanmak yerine, yeterli miktarda üretip üretimde daha dayanıklı malzemelerin kullanılması gerektiğini düşünüyorum.
***
Şehrimiz deprem riski bakımından alt basamaklarda yer alsa da yarının ne olacağını hiçbirimiz bilemeyiz. Dolayısıyla dayanıklılık ve güvenlik açısından üretilen konutların kullanılabilirliği ve kullanılan malzemelerin kalitesi ilgili kurumlarca daha sık denetlenmeli. Ayrıca burada bir konudan daha bahsetmek gerekir. Sektörün kanayan yarası iş kazaları, günümüzde ne yazık ki önlenemez bir şekilde artarak devam ediyor. Gerekli güvenlik önlemlerini almayan firmalar, sigortasız ve can güvenliği olmadan çalıştırılan insanlar nedeniyle inşaat sektörü üzerindeki olumsuz imajı henüz atabilmiş değil. Bu noktada inşaat firmalarına büyük yükümlülükler düşüyor. Yapı denetim merkezlerinin ve iş sağlığı uzmanlarının yanı sıra inşaat firmalarının da kendi öz denetimlerini mutlaka gerçekleştirmesi gerekir. Firmalar, önce işçisinin can güvenliğini sağlamalı, sonra işçisini çalıştırmalıdır.
İşçi güvenliğinin tam olarak sağlanmasıyla sektör, yıldızını daha da parlatacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.