1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İnşaatçılardan destek çağrısı
İnşaatçılardan destek çağrısı

İnşaatçılardan destek çağrısı

Konya Müteahhitler Birliği Derneği Başkanı Şaban Topal, “Malzeme aldığımız ürünlerde KDV yüzde 18’den yüzde 8’lere indirilmesi gerekir" dedi.

A+A-

İnşaat sektöründe yaşanan durağanlığa karşı hükümetin çözüm üretmesi gerektiğini ifade eden

Konya Müteahhitler Birliği Derneği Başkanı Şaban Topal, “Malzeme aldığımız ürünlerde KDV yüzde 18’den yüzde 8’lere indirilmesi gerekir. Devletin ya da belediyelerin bir şekilde ucuz arsa üretmesi lazım” dedi.

 

Mehmet Ali Eskipostalcı

Konya Müteahhitler Birliği Derneği Başkanı ve Şaban Topal İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Topal, ülke ekonomisinin lokomotif sektörü inşaat piyasasının son durumu hakkında Kent Haber’e özel açıklamalarda bulundu. İnşaat sektöründe yaşanan durağanlığa karşı hükümetin gerekli önlemleri alması gerektiğini ifade eden Topal, “İnşaat sektörü açılmadığı sürece diğer sektörlerin canlanması zor görünüyor. Bunun için çizgiyi değiştirmemiz lazım. İlk önce tapu harçlarında sıfır dedik. Ayrıca malzeme aldığımız ürünlerde KDV yüzde 18’den yüzde 8’lere indirilmesi gerekir. İnşaat sektöründe bir milyona yakın insan işten çıkarıldı. İstihdam seferberliği kapsamında 100 bin insan işe alındı ama bizim sektör canlansa zaten bir milyon insanı biz tekrar işe alacağız. Dolardaki belirsizlik bizim sektör için büyük tehlike. Bu noktada yerli üretim ve yerli tüketime önem ermemiz gerekiyor. Bu yaz Konya ve ilçelerinde yaklaşık 19 bin düğünün yapılacağı söyleniyor. Bu da en az 10 bin konut lazım demek. Biz buna talibiz ama bize arsa üretilmesi lazım” dedi.

‘Müteahhitlik yasası çıkmalı’

Mevcut arsalarda oranların çok yüksek olduğunu söyleyen Topal, “Bu durumda inşaatı yapan müteahhitler çok zorlanıyor. Devletin ya da belediyelerin bir şekilde ucuz arsa üretmesi lazım ki vatandaşlar da ucuz konuta ulaşabilişin. Sadece faizin düşmesiyle bu iş mümkün değil. Ayrıca bizler müteahhitlik yasasının çıkmasını istiyoruz. 1943’ten beri bu konu konuşuluyor ama bir sonuca ulaşılamadı. Şu an bir taslak hazırlandı. Eksik ve fazlalıklar var. Bunun için düzenlemeyi biz İnşaat Mühendisleri Konfederasyonu (İMKON) olarak bakanlığımıza ilettik. Bakanlığımız şu an bir çalışma yapıyor. Yasa çıktığı zaman hem insanlar hem de müteahhitler mağdur olmayacak” diye konuştu.

İnşaat fuarına davet

Bugün başlayacak Konya İnşaat Fuarı hakkında da değerlendirmelerde bulunan Topal, fuarın 28 Nisan tarihine kadar açık olacağını hatırlattı. Topal, “İnşaat fuarı, KOMÜT ve TÜYAP işbirliğinde, Konya Ticaret Odası ve Emlakçılar Odası’nın destekleriyle açılıyor. Fuara katılım az olsa da tüm Konyalı hemşerilerimizi fuara bekliyoruz. Hemşerilerimizin projeleri görüp değerlendirmelerini istiyoruz. Fuarın şehre ve ülkeye katkısı var. Bu katkıya herkesin ortak olması gerekir” ifadelerini kullandı.

Şatopark hızla yükseliyor

Konuşmasının sonunda firmalarının projelerinden de bahseden Topal, sözlerini şöyle tamamladı: “Şaban Topal İnşaat olarak ucuzu ve kaliteyi vatandaşlarımız alsın istiyoruz. Bizim sloganımız dostluk ve güven. Biz dostlarımızla, bize güvenen insanlarla çalışmak istiyoruz. İşimizin başındayız ve üretmeye devam ediyoruz. Hem yap-sat hem de kooperatif tarzında projelerimiz var. Şatopark isimli yeni projemizde 35 bin lira peşin ve ayda 2 bin lira taksitle 84 ayda peyderpey teslim olacak binalarımız var. Projemizde 3+1 ve 2+1 seçeneklerimiz bulunuyor. Projemiz Fetih Caddesi’ne cephe yaklaşık 100 metre içerde yer alıyor. Ruhsatlarımızı aldık. Hemşerilerimizden arzu eden ve bize güvenenler gelip buradan yerlerini ayırtabilirler.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.