Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İnsan

A+A-

Menfaat, hırs, yalan, talan, kandıran, kandırılılan. Anlaşmazlılar, çekişmeler, savaşlar..  Kayıplar, acılar, ölümler!

*

Dünyada ve Türkiye'de, temel sorun Müslüman olma, olmama sorunundan önce, insan olma, olamama sorunudur bence.

*

Allah, dini insana göndermiştir ve din, insanı mahlukat seviyesinden alarak eşref-i mahlukat seviyesine yükseltmeyi hedefler.

*

İnsan olmayan İslamı anlayamaz! İnsan olmadan müslüman olunmaz!

*

Peki nedir insan olmak? Konuşmak, yazmak, iki ayak üzerinde yürümek insan olmak için yeter mi? Yetmez!

*

Bu konuda sizden yardım istiyorum. İnsan olma kriterleri nedir? Çocuklarımıza gençlerimize eşref-i mahlukat seviyesinde insan olma kriterlerini kolay anlaşılır şekilde anlatmalıyız.

*

İnsan görüntüsünde bir mahlukat nasıl olursa, eşrefi-i mahlukat seviyesinde bir insan olur?

*

Aklımdan geçen birkaç ipucunu paylaşmak istiyorum izninizle. Örneğin; 30-40 yıl kadar önce insanı hayvandan ayıran özelliğinin düşünmek olduğu söylenirdi. Hatta insan düşünen hayvandır (yaratık, mahluk) tanımı vardı.

*

Bu tanım artık yetersiz kalıyor. Zira bilim, hayvanların da düşünebildiğini ortaya koydu. Bizler de gözlemleyebiliyoruz bir çok hayvanın düşünebiliyor olduğunu.

*

Bilim, insana ait tanımını şöyle yenilemiş: insan düşündüğü üzerinde düşünebilen mahluktur.

*

İşte burası çok önemli! Bildiğimiz kadarı ile insan, mahlukat içinde düşündüğü üzerinde düşünebilen tek yaratıktır. Düşündüğü üzerinde düşünmeyen insanlar henüz mahlukat seviyesinden eşref-i mahlukat seviyesine doğru adım atamamıştır..

*

Şimdi, düşünce üzerinden düşünebilen insan, dinlediği düşünceler üzerinde de düşünebilir, okuduğu düşünceler üzerinde de düşünebilir. Söylentiye görüntüye şekle kanmak yerine mana üzerinde düşünebilir ve insan olmak isteyen kişi kanmak yerine öğrenmek gerektiğini anlar ve işin aslını esasını anlamaya çalışır.

*

Bunun başarabilen insanlar, kavgada kazanan olmaz, bir taraf daha az kaybeder ancak kazananlar ya kavgayı organize edenler arasında ya da izleyenler arasında olur bilgisini anlayarak kavga çıkarmadan konuşmayı öğrenir.

*

Konuşmak insanı hayvandan ayırmaz ama kavga çıkarmadan konuşmak, güzel konuşmak, doğru konuşmak ve konuşulanı doğru anlamaya çalışmak insanı insan seviyesine yükseltir. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.