1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. İnsan ve Ekonomi Yazısı -4
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İnsan ve Ekonomi Yazısı -4

A+A-

Önceki haftalarda, ekonomi bilimindeki kabule göre “menfaatçi insan” gerçekçi hesaplar yapmazsa hesaplar sapıtır demiştik. Buna katılmamak elde değil. Evdeki hesap çarşıya uymaz sözünün devamı olarak Dimyat’a pirince giderken, evdeki bulgurdan da olur insan. Acısı hala devam eden, Konya merkezli holdinglerin sonunu getiren 3 temel hatadan biri de budur; birey olamayan insan. Maalesef duygusallığımız, kolay gaza gelişimiz, din adına konuşanların dolduruşuna hazır oluşumuz bizi “gerçekçi bireyler” olmaktan uzaklaştırmaktadır.

Şöyle devam edelim, bizim için şehit olmak en önemli hedef olmuştur her zaman. Çünkü Allah cennetin kapısını açmıştır şehitlere, buna inanır ve bu yolda gideriz. Bu yolun doğruluğu tartışılamaz. Kol gücü ile iktidarın aynı anlama geldiği dönemde bunu çok iyi değerlendirmiş ve dünyaya hakim olmuşuz. Askere davul zurna ile giden, savaşa, ölüme her zaman hazır olan bizleri kim durdurabilirdi ki? Ancak, zaman ve şartlar değişince, kol gücünün yerini ilim ve teknoloji gücü almaya başlayınca, şehit olmak “iktidar olma” yolunu açmaz olmuş. Savaşın şekli de cephesi de değişti; ekonomi cephesinde, sanayi ile teknoloji ile savaşacağız, cephanemiz de fikir, ilim ve yetişmiş bireyler olacak gerçeğini göremediğimizden kaybetmişiz, kaybetmekteyiz.
&&&
Bir Müslüman ülkede, Libya’da halk liderine karşı ayaklandı, iç savaş çıktı. Bunu fırsat bilen Fransa hiç gözünü kırpmadan uçaklarını kaldırdı ve isyancıları desteklemek için hükümet güçlerine bomba yağdırdı, ölüm kustu. Aynı Fransa, Afrika’nın bir ucundaki Mali ülkesinde İslamcılar hükümete gelmesin diye aynı şeyi tekrarladı ve binlerce km uzağa gidip, Müslüman savaşçıları bombaladı. Fransa kendi menfaatleri için gerçekçi bir davranış ile bunları yapıyorken, Müslüman ülkelerden gerçekçi olmalarını bekleme hakkımızı saklı tutarak en azından vicdanlı insana yakışacak bir tepki, kınama sesi duymadık!. Niçin?

İşte ekonomi böyle garip bir şey, elinizde her türlü gücünüz, kaynaklarınız olabilir ama onu organize edecek, kullanacak ilime ve teknolojiye çevirecek “insan” olmazsa üstelik o insan ne gerçekçi ne de vicdanlı ise, yat ağla kalk ağla…
Endülüs’ün Avrupa’dan silinişini gözyaşları içinde seyreden hükümdarının durumuna düşmemek için, ağıtı ve ümitsiz konuşmaları bırakıp, yeni şeyler söylememiz gerek. İnsan’ı ihmal ederek, İslam’a hizmet olmaz. Zira, İslam’ın “İ”si, İnsandır! Eşref-i malukat olan insana “eşref” özelliğini yani yaratılmışların en üstünü olma özelliğini veren meziyetler onun “birey” olmasını sağlayan meziyetlerdir. İnsan sosyal bir canlıdır, yalnız ve bencil bir canlı değildir. Toplumu oluşturan her şeydir; işçidir, işadamıdır, askerdir, yöneticidir. Allah her birini akıl, fikir ve bunları kullanacak güç ile yaratmıştır. Bu gücünün farkına varamayan insanlardan oluşan toplumdan da milletten de, onların kurduğu ve yönettiği devletten de bir şey beklemeyin.
&&&

Çünkü insan “birey” olamıyorsa, “biroy”dur ve bir işe yaramaz sadece birilerinin işine yarar. Rüzgara göre bir o yana bir bu yana yatar durur ve durduğu yerde kuruyup gider. Toplumda, bazı köşe başlarında pozisyon almış kişiler, birey insan tipini sevmez, biroy tipi insan daha iyidir onlar için. Bu insan tipi söyleneni yapar, itaat eder, takip eder, hele bir de bunu dine veya millete hizmet adına yaptığına inanırsa, gider katil olur, canlı bomba bile olur, ya da sadece bir dolgu malzemesidir kalabalıklar için.
Siz kendinizi ne tip insan olarak görüyorsunuz? Birey misiniz yoksa biroy mu?
Bir de işadamını ele alalım. İşadamı; milletin emeği ve mahsulü kendisine emanet edilen kişidir. Bu bizim tanımımız. Emanet söz konusu olduğuna göre, emin bir kişilik olmalı değil mi? Emin kişi ise bencil değil vicdanlı insan olmalıdır. Ekonomi biliminde ise kendi menfaatlerini ençoklamak için emek ve sermayeyi organize bir şekilde kullanan kişidir işadamı. Yani menfaatçi olmalıdır.

Siz kendinizi ne tip bir işadamı olarak görüyorsunuz? Emin mi yoksa menfaatçi mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum