1. YAZARLAR

  2. Mevlüt Boyalı

  3. İnsana Yatırım Yapmak
Mevlüt Boyalı

Mevlüt Boyalı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İnsana Yatırım Yapmak

A+A-

Konya’nın Sesi’ndeki ilk köşe yazımda, konuya biraz lokal bakarak insan kaynaklarını ele almak istedim. Büyüğünde, küçüğünde her işletmede vardır eleman sorunu. İşim icabı sanayilerde, çarşılarda, kurumlarda mesaimi tüketirken işveren ve çalışan kesim tarafından son yıllarda sıkça gündeme getirilen firmaların kalifiye ve vasıflı eleman bulamamasından yakınması bu konuyu irdelemem gerektiğini hissettirdi bana. 

Devletin desteğiyle İŞ-KUR’un KOMEK’in düzenlediği onlarca meslek edindirme kurslarına hepimiz şahit oluyoruz. Birileri bu kurslara giriyor sertifikasını alıyor, fakat sonuç hep aynı; kalifiye eleman sıkıntısı bir türlü çözülemiyor. Bu konuyu yeterince çalışacak insanın olmadığına mı bağlarız, insanların kolay iş peşinde koştuğuna mı bağlarız, işverenlerin çalışanlarına yeteri kadar maddi ve manevi değer vermediğine bağlarız, eğitime mi bağlarız bilemiyorum… ‘Ama sonuç ortada iş var çalışacak insan yok’.

İşverene bakıyorsun ‘Şu kadar maaş veriyorum her şeyini tam yapıyorum. Fakat eleman bulamıyorum’ diyor. Etrafıma bakıyorum aman bana bir iş, oğluma bir iş, yeğenime bir iş diyen ve bu konuda çalmadık kapı bırakmayanlarda çok. Burada bir yanlışlık yok mu? Bence var. Bu memlekete çöpçü de lazım, profesör de. Herkes nasibinin peşinden koşacak bunu unutmamak gerek.

KPSS sınavlarına girerek devlet kurumlarını aşındırmıyor muyuz iş diye. Üniversiteyi bitirip son çare polislik sınavlarına girenlerin sayısı her geçen gün çoğalıyor. Devlet hangi birini istihdam edecek. Burada özel sektörü iyileştirmek, teşvikleri artırmak lazım.  

Patron olmak zor iş, bu zaman da herkesin patron olma şansı da yok. Patron olmak veya patron doğmakta çok farklı durumlar. Ama en önemlisi ‘iyi patron olmanın yolu, insana yatırım yapmaktan geçiyor.’  Patronun personeli kendi evladıymış gibi görmesi ona o değeri vermesi gerekiyor. Çalışanın da aynı özveriyi göstermesi çok önemli.

İşveren çalışanın hakkını verecek, çalışanın da yaşamını en iyi şekilde geçirebilmesini sağlayacak. Çalışan da burası çok önemli çalıştığı iş yerine kendi işiymiş gibi sarılacak. Salla başı al maaşı veya zaman doldurayım değil kazandığı paranın hakkını vererek çocuğuna helal lokma götürmek için mücadele edecek.

‘Bir kişiyi çalıştırmakta aynı, bin kişiyi çalıştırmak da ... İş vicdanda bitiyor’     

Selametle...

Önceki ve Sonraki Yazılar