1. YAZARLAR

  2. Rahime Kongur

  3. İnsanda Ölçü
Rahime Kongur

Rahime Kongur

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İnsanda Ölçü

A+A-

Acaba trafikte, bir savaş ortamından daha çok can vermenin temelinde ne vardır? Neden bazı insanlar hep, kendi şeridinden başkasına geçme tutkusu taşırlar? Neden kırmızıda geçmeyi büyük bir zafer duygusu içinde yaparlar? Acaba bazı insanlar, bir başkasını insanlığından çıkaracak uyuşturucu maddeleri neden üretir, neden satarlar? İnsanlar, sonunda kendilerini çürütecek bir maddeyi neden kullanırlar? Neden, insanın şuurunu yokeden alkollü maddeler, bizzat devlet tarafından üretilir? Acaba neden bazı erkekler eşlerini döverler? Neden bazı anneler bebelerini dayakla terbiye ederler? Neden, Afrika'nın bir köyünde bir bebek, annesinin kuruyan memesinden süt yerine kan emer de, Amerika'da bir başka insan, bir öğünde, bir köyün bir aylık yiyecek masrafını ödeyip kalkar... Neden tezgâhta bazı manavlar, kesekâğıdına mutlaka bir çürük meyve koyar? Neden bazı kasaplar, müşterinin görmediği bir ânı kollar? Neden bazı müteahhitler, bina inşa ederken çimentosu-demiri üzerinde oyun oynar? Neden bazı öğretmenler, derse azıcık geç kalmaktan ve dersi kaynatmaktan zevk alır? Neden bazı öğrenciler kopya çeker?

***

Neden çocuk çocuğun oyununu bozar? Neden çocuk bahçeden elma çalar? Çam fidanının sürgününü kırar neden? Neden kediyi taşlayarak öldürür bazı çocuklar? Neden kelebeğin kanatlarını yolar? Neden bazı doktorlar, hastabakıcı veya hemşirenin ilgisinde, fakir hasta ile zengini arasında derin farklar bulunur? Neden fakir hastalar rehin kalır hastanede? Neden bazı din adamları, haftalık izninde camiye gelmez? Neden camiyi temiz tutmaz? Neden mevlidhan, parası olmayan çocuğun babası için Kur'an okumaz? Neden cemaat, namazdan çıkar çıkmaz gıybete dalar? Neden namazda saf saf durur da, dışarı çıkar çıkmaz birbiriyle kavga eder müminler?

***

Neden ölen komşudan ancak cesedi kokuştuğu zaman haberdar olunur? Neden bazı insanlar, yolda çarptıkları yaşlı kadınları orada bırakıp da kaçarlar? Neden onların çantaları kendilerinden kıymetli görünür gözlerine? Neden yaşlı annelerin bir an önce huzurevine yatırma yarışı yapılır? Neden tütmeyen ocakları görülmez? Neden parası yetişmeyen reçetelere katkısı olmaz insanların? Neden yapılan yanlışlarda hemen telafi mekanizmasını işletip, kendisini haklı gösterecek gerekçeler üretir insan? Peki,yanlış nedir, doğru nedir?Bunca neden, bir problemi getiriyor önümüze ve problem insanda düğümleniyor. İşin özünde bir insan krizi var. İnsanda da ölçü krizi...

Önceki ve Sonraki Yazılar