1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. İnsanlar ve Hayvanlar
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İnsanlar ve Hayvanlar

A+A-

Yaşam ile ölüm arasındaki o çizgi, ne kadar da ince olduğunu tüm dünyaya göstermişken, hala görmeyenler var. Niçin insanlar gibi tartışmak yerine kavga ediyoruz? Sonu hayvanlar gibi dövüşmeye gidecek, peki bu durum kimin işine gelecek? Alınganlık etmeyelim ve akl-ı selim ile düşünelim. Yeter artık işin aslını ıskalamayı bir geçelim. Sebeplerini anlamadığımız olayların sonuçları üzerinde konuşarak havanda su dövüyoruz, anlayalım.

*

Hayvan deyince kızmasın kimse hepimiz aynı çamurdan geliyoruz. Hepimiz yaratılmışız yani mahlukatız. Bu mahlukat arasında insan, eşref-i mahlukat olarak tanımlanıyor. Peki nereden geliyor bu eşref yani şeref? Kavga (münakaşa) çıkarma becerisinden mi yoksa konuşma, sohbet, tartışma, muhakeme, müşavere, müzakere, münazara becerisinden mi? (İletişimde 4M kuralı, değinmiştim önceki yazılarımda.)

*

Bu salgın herkese insanlığın tek bir ırk olduğunu nasıl anlattıysa, o insanlık ırkının aynı zamanda hayvanlar ile de kardaş, karındaş, çamurdaş olduğunu anlatmaya çalışıyor. Doğayı anlamaya çalış, hayvanı anlamaya çalış ve insanı anlamaya çalış… Şeref, anlama kapasitesi ile yankından alakalıdır. Alınganlık da etmeyin ükalalık da etmeyin, kibir grur zaten ayaklar altında görünmeyecek kadar küçük bir virüsün karşısında.

*

Batının teknolojisi yüksek ama insanlığı alçak, bizim insanlığımız yüksek ama teknolojimiz alçak sözleri ile övünenler ne kadar da ahmak. Biraz aklını kullan, bir adım sonrasını düşünmeye çalış ve kendini ahmaklıktan kurtar. Şöyle, o batı bu afet günlerinden ders alarak insanlığını sorgulama, anlama ve yükseltme çabasına girerse pekala insanlığını yükseltebilir. Kim bilir? Ve sonuçta hem teknolojisi yüksek hem de insanlığı yüksek bir konuma gelebilir. Ya biz, bu afet günlerinden ders alarak teknolojimizi yükseltebilir miyiz? Gelin bunu konuşalım. Hadi tekonolojimizi yükseltelim dedik, nasıl yapabiliriz? Eğitim sistemini nasıl değiştireceğiz? Öncem verdiğimiz değersizler ile değer verdiğimiz önemsizler arasında nasıl geçiş yapacağız? Yapabilecek miyiz? Yapmazsan, batının teknoloji seviyesine nasıl çıkacağız? Batı karşısında teknolojimizi yükseletemezsek yeniden kurulan yeni dünya düzeninde insanlığımızı nasıl yüksekte tutacağız? Tutabilecek miyiz? Gelin bunları konuşalım.

*

Yaşamda “önemli” ile “değerli” arasındaki farkı sorgulamaya başlayalım mesela ve  sorgulamış olanları dinlemeye başlayalım, anlamaya çalışalım… Anlamadığımız şeyleri duyunca reddetmek, inkar etmek yerine, anlamadığımız kişileri dışlamak, ötekileştirmek, tekfir etmek yerine anlamak üzere anlayış kapasitemizi artırmak için çalışmaya başlayalım… Ne dersiniz?

*

Sebeplerini bilmediğiniz, anlamadığımız olayların sonuçları üzerinde yaptığımız kavgalarda kazanan olmayacaktır. Olsa olsa taraflardan birisi daha az kaybeder, bununla mı övüneceğiz? Şunu anlamaya ne zaman başlayacağız? Kavganın kazananı kavga edenler arasında olmaz, kavganın kazananı kavgayı organize edenler ile kavgayı izleyenlar arasında olur…

*

Bunu anlamayan siyaset konuşmasın ve boş konuşmaları terk etsin. “Haklı çıkmak için” konuşmayı bırakarak “hakikati ortaya çıkarmak için” konuşmaya başlamayı denesin. Başlangıç olarak daha iyi olmaz mı? Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.