1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. İnsanlık Tablosu
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İnsanlık Tablosu

A+A-

Din insanlar içindir. İnsan olmayan dinden sorumlu değildir. Aklını kullanamayan da dinden sorumlu değildir. İnsan olamadığı halde, aklını kullanamadığı halde dinden referans alanların sebep olduğu insanlık tablosu çok kötü bir yola kaymaktadır.

*

Dini anlamak için insan olmak gerekiyor ama insanı tanımlamak çok zor. İnsan olan için dini anlamak da uygulamak da kolaydır. İnsan olanların anlayışında mana vardır ve din huzurdur, barıştır, kardeşliktir, paylaşmaktır... İnsan olamayanların algısında şekil vardır ve bunlar manaya ulaşamadıkları için vahşi, hayvani duygularını dinin arkasına gizlenerek ifade ederler.

*

İnsan olmayı kendimiz açısından anlamaya çalışalım önce ve kolaylık olsun diye şuradan gidelim; Müslümanlıktan amaç mümin olmaktır. Mümin özü sözü aynı, içi dış bir olan, aldatmayan, takiyye, hile ve kalleşlik yapmayan, aslını anlamadığı şeyi konuşmayan, fitneye alet olmayan, iftira atmayan, elinden ve dilinden emin olunan kişidir mümin. Hak yememek, menfaatine zarar gelse bile doğruyu söylemek, menfaati için haksızlığa göz yummamak, yandaşlık için adaleti şaşırtmamak gibi nitelikler vardır mümin kişide. Bunlara dikkat etmeyen menfaati için adaleti saptıran fitne çıkaran ise münafıktır. Münafık da Müslüman’dır ama Müslümanlıkta esas hedef mümin olmak olmalıdır.

*

Burada soru şudur, mümin olmak dinin gereği midir yoksa insan olmanın gereği midir? Cami basan alçak mahluk bu niteliklerin birini bari taşısa böyle bir vahşeti yapar mıydı? Hangi dinden olursa olsun insan olma niteliklerini taşımayan mahlukat, sadece insanlık düşmanlarına hizmet eder. Bu insanlık düşmanları “insan” maskesi ile konuşmayı, kandırmayı ve yönlendirmeyi iyi bilirler.

*

Birbirinin camisine bomba atan tarikatları tek elden yönetenler de bunların bir türüdür, onlar da Müslüman mintanı ile gezerler. Bu alçak ve sapık vahşete karşı intikam duygusu ile cevap vermeyi düşünenlerin Müslüman görüntüsüne kanmamak, maske altındaki düşman yüzü de görmek gerekir.

*

Şimdi gelelim, barış ve huzur dini olan İslam dini nasıl oluyor da kafa kesme, vahşet ve katliam ile anılıyor? Görüldüğü gibi aynı vahşeti Hıristiyan da yapıyor ama dünyada Hıristiyanofobi yerine İslamofobi gelişiyor. Bu nasıl bir oyundur? Kısa tutmak için sözün özü şudur; İslam, insan anlayışında barış ve huzur dini olmakla birlikte insan olma yolunda ilerleyemeyen mahlukatın algısında din zannedilen insan uyduruğu sapkınlıklar Müslüman görüntülü kişiler eli ile servis edilmektedir. Müslüman görünen hainler haindir de bu hainlere kanan Müslümanlar nasıl Müslümandır? Bunlar oyunun neresinde durduklarını hiç düşünmezler mi? Hıristiyan ve Müslüman kavgasında insanlık kaybeder. Bu kayıptan kimler kazanır? Bunlara hizmet etmeyi hangi tür Müslüman ister?

*

Yeni Zelanda’da yapılan vahşi katliam bir din sorunu değil öncelikle bir insanlık sorunudur, insan olma – insan olmama sorunudur.

*

Herkes bu anlamda kendini sorgulasın, ne kadar insanız? Bu önemlidir çünkü dini insan olduğumuz kadar anlarız. Yeteri kadar anlayamazsak, İslam düşmanlarına kanarız Allah muhafaza. Örnekleri çoktur... Kananlardan olmamak duası ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.