1. YAZARLAR

  2. Mahir CIKCIKOĞLU

  3. İnsanoğlu Nankördür
Mahir CIKCIKOĞLU

Mahir CIKCIKOĞLU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İnsanoğlu Nankördür

A+A-
Çok sevdiğim bir dostum var. Bağ-Kur emeklisi…Yaşı 60’ın üstünde olmasına rağmen hâlâ çalışıyor. Geçenlerde vakit geçirebilirsem artık çalışmayı bırakayım düşüncesi ile Belediyenin emekli konaklarından birine gitmiş. Tesis mükemmel… Çay bedava… Her türlü imkan var… Adamlar oturmuşlar Tayyip Erdoğan’ın sarayı, oğlu, kızı, ha bire verip veriştiriyorlar. Canı sıkılmış, onlara “Yahu şu binayı size tahsis eden O…Çayınızı bedava dağıtan O. Gazeteleriniz ayağınızda ne istersin daha adamdan” demiş.
İnsanoğlu çok nankördür dedim. Aslında ben Kur’an’daki bir ayeti söyledim. Gerçekten insanoğlu çok nankördür. Adiyat suresinde “İnsanoğlu Rabbine karşı çok nankördür” buyurulmaktadır. Resulullah’da “İnsana teşekkür etmesini bilmeyen Rabbine teşekkür edemez” buyurarak teşekkürün insanlara teşekkürden geçtiğini hatırlatmaktadır. Ben aynı örneklerden nelere şahit oldum. Adam bu dönemde emmi dayı diyerek bir yerlere idareci oluyor, gidip yine başkalarına oy veriyor. Karakter sahibi biri ya, bunlardan bir şey istemez ya da eski davulunu dövmez.
Pensilvanya’nın dinazorları de aynı nankörlüğü yapmadılar mı? Siyasi iktidara sülük gibi yapıştılar hâlâ dışarıdan talimat alırlar. Yahu adamda azıcık karakter olur. Seni oraya Pensilvanya getirmedi. Aleyhine çalıştığın, utanmadan gıybetini yaptığın insanlar getirdi seni o makamlara… İnsanoğlu gerçekten çok nankördür.
Geçmiş iktidarların memur-işçi ve bunların emeklilerine verdiği maaşla, şimdi bilbordlarda endam edenlerin zamanındaki maaşları dolar bazında karşılaştırın. Benzine bir günde 3 kere zam geldiğini ben hatırlıyorum. Ne zaman unutuldu bunlar… Sakarya depreminde hükümet ancak bir hafta sonra yangın yerine dönen mahallelere ulaşabildi. Belediyeler olmasa depremde ölmeyen de açlıktan ölecekti. Ayzaymır mı oldun ay mübarek…
Ben bu hükümetin her yaptığına çok iyi oldu diyerek alkış tutmuyorum. Ebette hataları var. Unutulmamalıdır ki sahabenin bile birçok hatası olmuştur. Önemli olan nankör olmamaktır. Adamın emeklilere hazırladığı imkanlardan sonuna kadar yararlanacaksın sonra da paçasından ısıracaksın; bunu anlamada güçlük çekiyorum.
Bizim insanımız dışarıdan kadirşinas olarak biliniyor. Ülkemize gelen değişik milletlerden insanlara yaptığımız küçücük yardımlar, onlar tarafından takdir ediliyor. Bizi manevi babaları gibi görüyorlar. İçimizde neden bu kadar nankörüz, yapılanlara neden teşekkür yerine, yapanlara kulp kulak takıyoruz bilemiyorum. Yahu neyin eksik kardeşim. Ayette hatırlatıldığı üzere “Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın” deniliyor. Allah’tan belamızı mı istiyorsun?
Etrafımdaki nankör insanlardan çok çektim. Kime iyilik yaptımsa hep kötülük gördüm. Birisi Hz. Ali’ye, “Şu adam senin hakkında kötü konuşuyor” deyince; Hz. Ali, “Ben o adama hiç iyilik yaptığımı hatırlamıyorum” demiş. Atalarımız ise “Yap iyiliği at denize, balık bilmezse halık bilir” demişler… Zaten yaptığımız da o… Halık bilsin diye iyilik yapmaya devam ediyoruz.   
Dış güçlerin ve içerideki Pensilvanya’ya satılmışların dolduruşuna gelip de elimizdeki nimetlerden olmayalım. Akıllı olalım içinde bulunduğumuz nimetlerin kadr-ü kıymetini bilip, yapanlara teşekkür edelim. Allah’a emanet olunuz.
                                                                   
 
     
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.