1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Irkçılık Değil Milliyetçilik
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Irkçılık Değil Milliyetçilik

A+A-

Geçen hafta, Cumhuriyet Bayramını kutlayan ve bu vesile ile Mustafa Kemal Atatürk’e rahmet okuyan Müslümanları anlamakta zorlandığını yazmış bir kişi. Müslüman olduğunu düşündüren ifadeler ile.

*

‘Kime Kurtuluş’ başlıklı yazımda sorduğum sorulara cevap aramadıkları belli bunların… O yazımdaki konu şuydu;  Masonların Atatürk’ü zehirleyerek öldürdüğü ortaya çıktı. Bununla birlikte Masonların Atatürk’ün ölümünü ‘büyük kurtuluş’ olarak kutladığı da ortaya çıktı ve dahası masonların Müslümanları, Atatürk masondu diye kandırdığı da ortaya çıktı. Yazımdaki sorular ise şunlar; Atatürk masondu yalanına kanarak onun başarılarını ve kazanımlarını karalayan Müslüman görünümlü kişiler kimdir? Bu nasıl Müslümanlıktır? Hani, nerede Müslüman feraseti? Hani nerede Müslüman basireti? Bu yalana kanarak, Allah’ın “akıl dini” olan İslam’ın anlaşılmasını sağlamaya çalışan ve nakil ile yayılan hurafeye karşı gelen Atatürk’ü sanki dine karşıymış gibi gösterenler kimdir? Ya kananlar?

*

Biz, küçük olmalarına rağmen çok büyük anlamlar taşıyan sözcükler üzerinde yeterince düşünmeden konuştuğumuz için kolayca kandırılıyoruz, sonra kandırıldığımızı kabul etmemek için konuşanların çıkardığı toz dumanda kaybediyoruz. Bence samimi bir Müslüman haklı görünmek, haklı çıkmak için konuşmak yerine, hakkı, hakikati ortaya çıkarmak için konuşmalıdır ve ortaya çıkan hakikat karşısında inat etmek yerine tekrar düşünmelidir.

*

Bu da ancak milletini sevmek ile başlar. Milleti sevmek için onu tanımak gerekir, millet ne demek tanımlamak gerekir. Ümmet ile milleti birbirine karıştıranlar milleti de anlayamaz… Milliyetçiliği de… Bu kadar hayati bir kavramı anlayamayanlar masonun yalanına da kanar, düşmanın yalanını da yayar. Bunlar sonunda hakikate, gerçeklere düşman olurlar.

*

Ne mutlu Türküm diyene diyerek övünmek kuru kuruya ve böbürlenmek, ırkçılık gibi görünebilir bazılarına. İşin özü aslın da, “ne mutlu Türküm’ diyebilmek için, daha çok okumaya daha çok araştırmaya, daha çok düşünmeye, daha çok anlamaya, daha çok çalışmaya, işini, görevini en iyi yapmaya ve düşman yalanlarına kanmamaya… özendirmektir milleti. Bu, gelişim demektir. Bu diğer / rakip milletlerden üstün olmak için cehd, cihad demektir. 

*

Milliyetçilikten korkarak kaçarken, cibilliyetsizlik çukuruna düşmemek gerekir.

Milliyetçilikten korkmak, kaçmak yerine ırkçılık ile arasındaki farkı anlamak gerekir. Örneğin, particilik, cemaatçilik, tarikatçılık, akrabacılık, hemşericilik, işi ehline vermek yerine adam kayırma gibi davranışlar ırkçılığın şubeleridir. Korkan kişi düşünmez ve bunları anlayamaz.

*

Küçük sözcüklerdeki büyük anlamları anlayamayanlar, Cumhuriyet Bayramını kutlayan ve Mustafa Kemal Atatürk’e rahmet okuyan Müslümanları da anlayamaz.

*

Milliyetçi olamıyorsan, memleketçi olmayı bari dene. Bu da bir başlangıçtır… Allah’ın selamı anlayanlar üzerine olacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.