1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Irkçılık Panzehiri Milliyetçilik
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Irkçılık Panzehiri Milliyetçilik

A+A-

Avrupalı milletler, rönesans ve reform süreçlerinden geçerek ortaçağ karanlığından çıktılar ama aydınlığa ulaştılar mı ayrı bir konu.

*

Rönesans ve reform ile gelişen düşünce özgürlüğü sayesinde, doğru sandığı bilgileri tekrar sorgulama ve işin aslını anlama ihtiyacı duyan Avrupa insanında önce bilimsel düşünce gelişti ardından buluşlar arttı… Sonuç olarak sanayileşme başladı ve yanında teknoloji gelişti. Bunlar refah artışını hızlandırdı. Ancak gelişen sanayi için hammadde yetersizliği sorun olmaya başladı.

*

Avrupalı milletler, kendilerinde olmayan hammaddeler için dünyanın başka bölgelerinde, başka milletlerin kaynaklarına göz diktiler. Böylece yeni kaynaklar bulmak için bir yarışa girdiler ve bilinmeyen ülkeler keşfettiler, bilinmeyen yollar buldular ve tüm dünyaya yayıldılar. Dünyada yeni bir sömürge düzeni kuruldu.

*

Yayılmacı, sömürgeci düzenin hareket gücü ırkçılıktır… Genel anlamda emperyalizm diyebileceğimiz bu yayılma ve sömürme yöntemini kullanan milletler ırkçıdırlar. Hem de en ilkel ve en vahşi ırkçılar bunlardır… Bunlar ulaşabildikleri kaynakları sömürmek ve kendi ülkelerine taşımak için mümkün olan her yönetimi kullanmaktan çekinmezler.  Emperyalistler, ırkçılık dürtüsünün panzehiri olan milliyetçilik duygusunu yok etmek için her imkânı kullanırlar hatta bu konuda dini bile kullanmaktan çekinmezler.

*

Din, tarih, sanat, dil, millet, kültür, medeniyet, demokrasi, bilim gibi kavramlar emperyalistlerin elinde sömürge düzenini kurmak ve devam ettirmek için yöntemlere dönüşür. Emperyalistler bu değerleri, hedefteki milleti avlamak için oltanın ucuna takılmış zoka gibi hem olumlu hem de olumsuz kullanabilirler…

*

Yarın utanacak durumlara düşmek istemeyenler, her duyduğu bilgiye, her gördüğü olaya sarılmasın. Önce algısını ve anladığını bir kontrol etsin, doğruluğunu araştırsın, işin aslını, olayın perde arkasını anlamaya çalışsın, feraset bunu gerektirir…  Yalanı yaymasın, basiret bunu gerektirir…

*

Millet olmadan ümmet olmaz. Bilim bunu gösterir… Devam edeceğiz inşallah. Selam ve dua ile.

  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.