1. YAZARLAR

  2. Hayriye Eroglu

  3. İş Başvuruları Nasıl Yapılmalı?
Hayriye Eroglu

Hayriye Eroglu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İş Başvuruları Nasıl Yapılmalı?

A+A-

Ekonomik sıkıntılar işsizliğin de artmasına neden oluyor. Bu hafta işsiz kalmamak için yapılacakları sizin için derledim.

KOPYALA YAPIŞTIR

HAZIRLAMAYIN

Özgeçmiş sizi diğerlerinden ayrıştırmak için ve mülakata kabul edilmeniz için yazılır, işe girmek için yazılmaz. Öyleyse siz diğerlerinden farklı olan yönlerinizi ön plana çıkarmalısınız. Yani kopyala yapıştır özgeçmişle mülakata davet edilmezsiniz. Kurumlarla ya da kişilerle yüz yüze görüşmeye gitmek gerekir, telefonla ya da internetten iletişim  en kötü yöntemdir!!!  İnsanlarla yüz yüze görüşüp tokalaşmanız  lazım. Gerekirse, arayın  eski patronunuzu, “Ben askerden geldim, önümde geniş yelpazede kariyer seçenekleri var, hangi yolu izlemem gerektiği konusunda size danışmak istiyorum, bana yardımcı olur musunuz?” deyin. Ya da daha afilli hale getirmek istiyorsanız, kendi başarı öykünüzden yola çıkarak “Bana ne tür önerileriniz olur? Bir çayınızı içsem ne zaman uygun olursunuz?” diye sorabilirsiniz. Sonra gidersiniz, tokalaşırsınız, çayını kahvesini içersiniz. Ama asla kullanılmaması gereken kelime ‘işsizlik.’ İşsizim, iş arıyorum dememelisiniz. Bu sizin değerinizi düşürür.

TAKLİT ETMEYİN  

İşsiz kalmak istemiyorsanız taklitçi olmayın. İşverenler işyerlerine genellikle meseleyi kendi içinde hallederek  personel alır. Mesela kendi içinde bir insan kaynağı varsa onu belli bir pozisyona getirmeyi tercih ediyor veya  kişinin yaptığı işe bakıyor eğer İşi düzgünse onu işe almayı tercih ediyor o yüzden hangi platformda hangi işi yaparsanız yapın, en iyisini yapın. Bir kere siz “yaptığı her işi iyi yapar” yaftasını yediğiniz zaman iyi yapmadığınız işler hakkında bile sizlerle ilgili olumlu konuşacaktır insanlar. İlandan iş başvurusu yaptığınızda doğrudan en zor seçeneklerden birini tercih etmiş oluyorsunuz. O yüzden referansla gitmek veya gönüllü olarak bir işe girişmek daha mantıklı

ÜNİVERSİTE YETERLİ Mİ?

Sadece üniversiteye kaydolup, üniversite okumayın. Üniversite boyunca herhangi bir işte çalışın. Bu süreçte sivil toplum kuruluşlarında da aktif görevler alın. Üniversite diploması sizin bir işi yapabildiğinizi göstermez. Diploma sizin sorumluluk sahibi olduğunuzu, sorumluluk alıp o sorumluluğu yerine getirdiğinizi gösterir. Onu da zamanında getirip getirmediğiniz bilinmez, yani garanti etmiyor.

YÜKSEK LİSANS  Yüksek lisans yaptığınızda askerliği tecil ettirmek için yaptığınızı düşünüyor muhatabınız. Askerlik yapmadan yüksek lisans, doktora ne yaparsanız yapın, sizi kritik konumlara getirmezler. Türkiye’de askerlik yüksek lisanstan büyüktür.  Ama askerliğinizi bitirdiyseniz yükseğiniz olmasa bile sizi terfi ettirirler. Yani erkekler için durum böyle.

TERCİH SİZİN

Şu an Türkiye’de en çok tercih edilen yol kamu. KPSS + mülakat. ama siz kesinlikle bunun dışında bir yol daha seçin. Çünkü bu yol her zaman açık ama diğer tarafta sizi nelerin beklediğini bilemezsiniz. Akademisyenlikte belli, ama özel sektör ve girişimcilikte sürprizler var. Yol sizin yolunuz.

Yeni yazılarda buluşmak üzere.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.