1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. İş Dünyası Ekonominin Güçlenmesini Bekliyor
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

İş Dünyası Ekonominin Güçlenmesini Bekliyor

A+A-

Türkiye’de ilk kez halk kendi oyu ile Cumhurbaşkanını seçti. 12. Cumhurbaşkanı olan Erdoğan’ı Çankaya’ya gönderdi. Seçimin ardından iş dünyasının Erdoğan’dan en önemli beklentisi reformlara odaklanıp, ekonomiyi güçlendirmesidir. Bu isteğe Türkiye’nin acil ihtiyacı vardır. Çünkü artık ekonomiyle birlikte piyasaların normalleşme sürecine girmesi kaçınılmazdır. Artık ülkemizde kalkınmanın önünü kesen ağır kutuplaşmanın ve ayrışmanın bertaraf edilmesi başta iş dünyasını ve her kesimi rahatlatacaktır. Doğal olarak herkesin beklentisi bu yöndedir. Umarız Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan öncelikli olarak bu konunun üzeri düşer ve başarılı olur. Temennim odur ki, ülkemizde kutuplaşma ve ayrışma sona erer ve normal seyrine döner. Çünkü vatandaşlar olarak bizlerin ve iş dünyasının ortak temennisi aynıdır. Türkiye’nin kalkınması ve kalkınmanın önündeki engellerin kaldırılması ve her anlamda huzur ve istikrardır.
***
Ülkemizin geleceği için geçmişe sünger çekip, geleceğe emin adımlarla yön vermeliyiz. Başkada çare yoktur. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneğinin (TÜSİAD) bu konuyla ilgili yaptığı açıklamalarını sizlere aktarmadan geçemeyeceğim. Cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Recep Tayyib Erdoğan’ı kutlayan TOBB, reformlara odaklanılması çağrısında bulunarak, “Artık ülkemizin daha fazla zaman kaybetmeden esas gündemine dönmesini arzu ediyoruz. Zira hem küresel iktisadi risklerin hem de yakın coğrafyamızdaki belirsizliklerin yeniden artmaya başladığı bir dönemdeyiz. Böyle bir ortamda yapısal reformlara odaklanarak ekonomik yapımızı güçlendirmeliyiz” derken, ülkemizde huzur ortamını güçlendirmesine dikkat çekiyor. Diğer taraftan TÜSİAD’ın yeni Cumhurbaşkanından beklentileri ise şöyle: “Demokratikleşme ve kalkınmanın önünü kesme noktasına ulaşmış olan ağır kutuplaşmanın ve ayrışmanın bertaraf edilmesinin yanında, yeni Cumhurbaşkanımızın Anayasa’dan aldığı yetki ve sorumluluklarıyla devlet kurumları arasında azalan ahengin yeniden tesis edilmesi, siyasi partiler arasında nitelikli diyalogun başlatılabilmesi konularında yol gösterici ve uzlaştırmacı bir rol oynamasını ümit ediyoruz” diyor.
***
Sonuçta iş dünyası artık ekonominin, gündemin merkezine oturtulması gerektiğini savunuyor. Bunun yanında yapısal reformlara odaklanarak ekonomik yapımızı güçlendirilmesini dile getiriyor. Tedirginlikten kurtulup, önünü rahat görmek istiyor. Önümüzdeki günlerde gerek başbakan gerekse ekonomi yönetiminin krizsiz belirlenmesi, tedirginliği ortadan kaldırır. Son söz olarak söyleyeceğim bellidir. Yeni dönemin ülkemizde ekonomi ve siyasal istikrarın sağlam olarak yerleşmesine katkı yapması diliyorum. Ne dersiniz? Hepimizin ortak beklentisi bu olsa gerek.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.