1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. İş Dünyası Endişeli
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

İş Dünyası Endişeli

A+A-

Son günlerdeki ekonomideki sıkıntılarla birlikte işsizliğin artması, döviz yükselişleri ve bunun

uzun vadeli faizler üzerindeki oluşturacağı olumsuzluklar haklı olarak iş dünyasını tedirgin ediyor.

Zaten zor durumda olan esnaf ve sanatkârlarda bu olumsuzlukların etkisi daha bariz olarak görülebiliyor. Ülkemizin içinde bulunduğu süreçten dolayı da belirsizliklerin artmasıyla güvenlik endişesi de sıkıntılardan birisini oluşturuyor.

Hal böyleyken, biran önce ülkemiz ekonomisi daha iyi bir yere getirmeli, bunun yanında piyasada oluşan endişeden kurtarılmalıdır.

Tabi ki ekonomi birincil öncelikli olarak görülerek gerekenler yapılmalıdır. İş dünyasının endişelerden uzaklaşma istediği yerine getirilmelidir.

***

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu'nun (TÜRKONFED) İzmir'de düzenlediği 20'nci Girişim ve İş Dünyası Zirvesi'nde de Türkiye’nin ekonomik sorunlarına dikkat çekilirken, endişelerden uzaklaştırılması talebi dile getiriliyor.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes buradaki konuşmasında “Veriler, ekonomik büyümenin ciddi boyutlarda yavaşladığını, işsizliğin uzun zamandır hiç olmadığı kadar yükseldiğini gösteriyor. Son iki haftadır hızlı bir şekilde yükselen döviz kurunun, enflasyon beklentileri ve dolayısıyla uzun vadeli faizler üzerinde yaratacağı olumsuz etkilerden, fazlasıyla endişe duyuyoruz. Aynı zamanda, en önemli ticaret ortağımız olan Avrupa Birliği ile uzun zaman süren ve çeşitli aksamalarla sekteye uğrayan müzakere sürecinin neredeyse kopma noktasına geldiği algısı bizleri ciddi şekilde endişelendiriyor. Sınır ötemizdeki Suriye ve Irak operasyonlarının yarattığı riskler gün geçtikçe büyüyor" diyor. 

TÜSİAD Başkanı Symes, son dönemde hızlanan ve ardı ardına yaşanan iç ve dış gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerinde giderek daha büyük etki oluşturduğuna dikkat çekerek, iş dünyasının her türlü endişelerden kurtarılması gerektiğini hatırlatıyor.

TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu ise konuşmasında "Geçmişin kısır tartışmalarını sürdürmenin, ülkemizin enerjisini ve potansiyelini karşılıklı gerilimlerden beslenerek harcamanın zamanı değildir. Gün birlik ve beraberlik günüdür. Zira 15 Temmuz'da yaşadığımız darbe girişimi ülkemizin nasıl bir tehlike ile karşı karşıya olduğunu hepimize gösterdi. TÜRKONFED olarak dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de demokrasiden yanayız ve tarafız. Bilgi fikri, fikir özgür düşünceyi besler. Fikri hür, irfanı hür ve vicdanı hür nesiller yetiştirip, akıl ve bilim yoluyla yeni Türkiye'yi birlikte inşa edebiliriz.”

Türkiye’nin gerilimden kurtarılmasını belirten TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu, gerilimin yerine birlik ve beraberliğin korunmasının önemine işaret ederek, ekonomi dâhil ülkemizin bütün soranlarının bu çerçevede çözüleceğini söylüyor. 

***

Sonuçta ekonomideki sıkıntılar bütün sektörlerde ve iş dünyasında var ise, söz konusu sorunlardan iş dünyası biran önce uzaklaştırılarak rahatlatılmalıdır.

Demokrasisiyle, ekonomisiyle, oluşturulan katma değerle ve yaşanabilirliği ve yaşam standartları gelişmişlik gösteren ülkeler arasında yerimizi almamız ülkemizin birincil olarak ekonomiye ele alması ve sorunlarını çözmesinden geçiyor. 

Umarım en kısa sürede hükümet bu konuda daha iyi adımlar atarak sorunları giderir. İş dünyasının beklentisi ve talebi olan endişelerden uzaklaşılır.

 Ne dersiniz sizce de böyle yapılması gerekmez mi?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.