1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. İş Dünyası İçin Belirsizlik Bitmeli
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

İş Dünyası İçin Belirsizlik Bitmeli

A+A-

Ülkemizde 24 Haziran’da gerçekleşecek olan seçimlerde iş dünyası başta olmak üzere vatandaş olarak bizler de bir beklenti içindeyiz. Son yıllarda sürekli seçimlerin yapıldığı ülkemizde, belirsizliklerden dolayı endişeler de beraberinde artıyor. Artık 24 Haziran sonu ekonominin öncelikli ele alınarak, belirsizlikler ve endişeler ortadan kalktığını yeni bir döneme girmeliyiz. Buna ülke olarak çok büyük bir ihtiyacımız olduğu da bir gerçektir.

Özellikle dövizdeki yükselişler ve TL’nin değer kaybetmesi, ekonominin durağanlaşması kaygılarından uzaklaşmalıyız.

***

İş dünyasının seçim gündeminin başlıklarına bakarsak konuyu daha iyi anlayabiliriz. İş dünyası doğal olarak öncelikle yerel ekonomilerin mevcut sorunlarının yanında, gelişmeyi önleyici potansiyel sorunların çözümünü bekliyor. Endişelerden kurtulmanın yanında, ekonomide cari işlemler açığı, ithalatın kontrolsüz artış hızının önüne geçilmesi, işsizlik ve terörün bitmesi yönünde bir beklenti içindedir. Bunun yanında yerel ekonomik sorunlar ve istekler doğudan batıya gittikçe farklı olmasına rağmen, teşvik politikalarının ‘mikro özelliklere’ göre ayarlanması, ekonomiye dönüştürülecek yerel potansiyeli harekete geçirici destekler ve çevre gibi konuları öne çıkarken, bu konulara daha fazla önem verilmesi isteniyor. Özellikle de işsizlik ve istihdama çözüm getirilmesi istisnasız hepsinin ortak uyarısı ve isteğidir.

***

İllerin temsilcisi olan milletvekillerinin başaralı ve başarısız olduğunu bakarsak ilden ile değişiklerle karşılaşırız. Geçen dönem kimi illerde vekiller eleştiriliyor. Bunun da nedeni yerel sorunlarla gereği gibi ilgilenmedikleri içindir. Kimi illerde de milletvekilleri çalıştılar ama sonuç vermedi gibi düşünceler mevcutken, karşılıklı kollama tavrı da görülüyor. Artık 24 Haziran sonrasındaki yeni dönemde milletvekillerinden beklenilenler ortaktır. Milletvekillerinin illeri ve bölgeleriyle daha sıkı bağ kurmalarıyla birlikte, sorunlara sahip çıkarak, çözümü ve takibi noktasında çalışkan olmaları beklentisi çoğunluktadır. İş dünyası ve diğer sivil kuruluşlarıyla işbirliğini geliştiren, yerel sorun ve talepleri TBBM'ye, hükümete ve bürokrasiye etkinlikle taşıyarak, takip eden ve çözümünü zorlayan milletvekili beklentisi yaygındır. Özellikle anayasa konusunda iş dünyasının beklentisi ortaktır. Yeni anayasa isteği güçlü ifade edilerek, biran önce yapılmasından yanadır. Ancak yeni anayasanın ‘ben yaptım oldu’ mantığından uzak, geniş bir mutabakatla ülkemizin ihtiyacı noktasında yapılmasından yanadır. En geniş sosyal ve siyasal katılımlı bir mutabakatla hazırlanmasını zorunlu olarak görüyor.

Sonuç olarak 24 Haziran seçimleri sonrası iş dünyasının ve hepimizin beklentisi ortak olup, ekonomideki belirsizliklerin ortadan kaldırılmasıdır. Endişelerden kurtulmaktır.

Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.