1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. İş Dünyası Telafi İstiyor
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

İş Dünyası Telafi İstiyor

A+A-
Ülkemizde 7 Haziran sonrası hala hükümetin kurulamayışından dolayı iş dünyasının haliyle kazançlarında düşüşler yaşandı. Bunun kaynağında da siyasi belirsizlikler etkili oldu. Olmaya da halen devam ediyor. Buna bir de terör olaylarının artması ve dövizin beklenmedik inişleri ve çıkışları da olumsuz etki yaptı. Hedeflerini ve yatırımlarını öteleyen iş dünyası genel seçim sonrası bir hükümetin kurulmamışından dolayı da rahat değil. Esnaf ve sanatkârlarımızın hali ise ortada.  Her geçen gün ekonomik kayıplar altında yaşamaya devam ederken, borcunu borçla ödemeye devam ediyor. Oysa iş dünyası bir rahatlama beklerken, hükümetin kurulamayışından dolayı birçok kayıpları beraberinde yaşadı ve yaşamaya da devam ediyor. Bütün bu olumsuzluklardan kurtulmak içinde hükümetin kurulmasının yanında ekonomik ve siyasal istikrarın sağlanması şart.
***
Konya Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü konuyla ilgili değerlendirmesinde “Hükümet kurma süreci ile ilgili iş dünyası olarak bizim görüşümüz çok net. Türkiye’de uyum içinde çalışacak bir hükümet ivedilikle kurulmalı, şayet ‘uyum’ ortamı yakalanamıyorsa hiç tereddüt etmeden yeniden millete gidilmelidir” diyor.
Kütükcü, Türkiye’deki siyasi belirsizliğin biran önce son bulması gerektiğini vurgularken, meclisteki partileri de uyararak biran önce Türkiye’de hükümeti kurmaları gerektiğini dile getiriyor. Bunun yanında iş dünyasının kayıplarının telafisi için kurulacak olan hükümetin bu yönde çalışma yapması azda olsa iş dünyasını rahatlatacağını söylüyor. Siyasilere ülkenin ve sanayicilerin kazanımlarının korunmasına azami ölçüde dikkat etmeleri çağrısında bulunuyor. Tabii ki kurulacak olan hükümetinde uyum içinde olması ve ülkemizin sorunlarını çözmesi şart.
***
Başka ne beklenir ki, meclisteki partilere düşen görev de ülkeyi hükümetsiz bırakmamak. Zira hiç kimsenin kaybetmeye hiç tahammülü kalmadı. Ülkemizin, sanayicilerimizin ve iş dünyasının kazanımlarının korunmasına azami ölçüde dikkat etmeleri gerekiyor. Sonuç olarak diyebilirim ki, iş dünyası ekonomik kayıplarını telafi etmek istiyor. Bunun karşısında iş dünyasının da elbette yapması gerekenler var. Öncelikle kısa vadeli risklerden uzak durmalılar. Riskleri orta ve uzun vadeye yaymalılar, adımlarını önceki dönemlere göre daha temkinli atmaları önemli. Oluşacak risklerden uzak durarak, daha sağlıklı kararlar alarak hareket etmeliler. Kısacası kazanımlarını korumaya özen göstererek, dikkatli davranmaları gerekir. Unutmamak gerekir ki, her zaman ve her şartta ülkemizin koşullarına göre kendimizi yapılandırmak bizleri ayakta tutmuştur. Ne dersiniz öyle değil mi?
 
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.