1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. İş Dünyasından Operasyona Tam Destek
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

İş Dünyasından Operasyona Tam Destek

A+A-

Hepimizin bildiği gibi Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, 7 gün önce Suriye’nin kuzeybatısında yer alan Afrin bölgesine yönelik ‘Zeytin Dalı Harekâtı’ başlatıldı. Operasyonun yapılma gerekçesi de ülkemiz sınırlarında ve operasyonun gerçekleştirildiği bölgenin terörden tamamen arındırılmasıyla birlikte, güvenlik ve istikrarın sağlanması şeklinde açıklandı. Yani Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmenin yanı sıra,  dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak amacında operasyonun yapılması büyük önem arz etmektedir. Tabi ki sınırlarımızın tehdit edilmesine karşın haklı olarak bu hareketin yapılması uluslararası hukuktan doğan meşru bir haktır. Elbette TSK tarafından yapılan bu operasyonu Türkiye ve Konya olarak hepimiz destekledik ve desteklemeye de devam edeceğiz. İşte bu desteklerden birisi de Konya iş dünyasının yerinde ve anlamlı olan desteğidir. TOBB Başkan Yardımcısı ve Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Hüseyin Çevik ve Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı Memiş Kütükcü tarafından yapılan ortak açıklamayı sizlerle paylaşmak istedim.

***

“Türkiye, Suriye’de başlatılan iç savaşın en başından bu yana bölgenin istikrarının korunmasından yana olmuş, bunu da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan her platformda, en gür şekilde açıkça ifade etmiştir. Son olarak ABD’nin manidar bir şekilde PKK ile aynı yerden yönetilen terör örgütlerinin değişik adlardaki oluşumlarına silah yardımı yapması ve sınırımıza silahlı güç olarak konuşlandıracağını açıklaması milli varlığımıza tehdit olarak değerlendirilmiş, bunun yanlışlığı da diplomatik girişimlerle ifade edilmiştir. Bugün gelinen noktada ülkemizin en uzun sınır hattı olan Suriye’de istikrarsızlık halen devam etmekle birlikte, bölgede terör unsurları ülkemizin bekasını tehdit eder hale gelmiştir. Türkiye, bu noktada kendi topraklarının ve bölgenin güvenliğini sağlamak amacıyla uluslararası hukuktan doğan meşru hakkını kullanarak Afrin’de ‘Zeytin Dalı Operasyonu’nu başlatmıştır. Konya iş dünyası olarak ülkemizin sadece kendi güvenliği için değil, bölgenin güvenliği ve istikrarı için de başlattığı terör örgütlerine yönelik bu operasyona tam destek veriyoruz. Ülkemizin ekonomik ve toplumsal kalkınma sürecini devam ettirebilmesi için huzur ve istikrarın kalıcı bir şekilde tesis edilmesinin zorunlu olduğuna inanıyor, bu noktada devletimizin verdiği her türlü haklı mücadelenin yanında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz. Türkiye, tarihin her döneminde kendi bölgesinde huzurun ve güvenin teminatı olmuştur. İnanıyoruz ki; Afrin’de yürütülen operasyon da hem bölgeyi hem de Türkiye’yi terörden temizleyerek, daha huzurlu ve güvenli hale getirecektir. Bu sıkıntılı dönemi de en az zararla atlatıp, daha da güçleneceğimizden hiç şüphemiz yok. Konya iş dünyası olarak, bu kutlu mücadelede şehit düşen vatan evlatlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz. Dualarımız ve desteğimiz kahraman Mehmetçiklerimizle birliktedir. Allah tüm güvenlik güçlerimizin yardımcısı olsun. Ordumuzu muzaffer eylesin.”

***

İş dünyasının ortak tepkisine katılırken, TSK’nin bu operasyonu başarılı bir şekilde tamamlayıp, sınır güvenliğimizi sağlayarak Afrin bölgesinde de güvenlik ve istikrarın yeniden sağlanmasını dilerim. Diğer taraftan şehrimizi yönetenler, siyasiler ve ekonomiye yön veren kurumlar ve STK’lar, TSK tarafından yapılan operasyonda haklılığımız dile getirilirken,  hep birlikte tek yürek olup, destek verdik. Sonuçta, ülkemizin bütünlüğünü ve sınır güvenliğimizi tehdit eden her türlü terör saldırılarını kabul etmemiz mümkün değildir. Her zaman olduğu gibi ülkemize yönelik her türlü tehdidin karşısında olacağız. Olmaya da devam edeceğiz. Allah’tan (C.C.) dileğim operasyondaki askerlerimizin görevini kazasız şekilde tamamlayıp, ülkemize dönmesidir. Rabbimiz yar ve yardımcıları olsun. Şehit olan askerlerimize de Allah’tan (C.C.) rahmet dilerken, ailelerine ve ülkemize başsağlığı diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.