1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. İş Güvenliği Önceliğimiz Olmalı
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

İş Güvenliği Önceliğimiz Olmalı

A+A-

Genel anlamda iş güvenliği kavramı çalışanların, işletmenin ve üretimin her türlü tehlike ve zarardan korunmasını içeriyor. İşletmelere iş güvenliği külfetten çok kazanç sağlar.

Verimliliği daha çok geliştirirken, çalışanlar içinde güven algısını geliştirir.

Kalkınan ülkelerde iş güvenliği öncelikli olarak ele alınıp uygulandığı için başarı sürekliliğini korumaktadır. İşçi sağlığı ve iş güvenliği ülkemizde son yıllarda önem kazanmaya başladı.

Bunun nedenleri içinde son gürlerdeki iş kazalarından dolayı yaşadığımız acı olayların etkisi çoktur.

Diğer taraftan ülkemizin Avrupa Birliği’ne giriş çabasıyla işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda standart ve yönetmeliklerimizi gelişmiş ülkeler seviyesine çıkartmamızın zorunluluğudur. İnsan hayatının öncelik taşıması nedeniyle, önemi artarak devam ederken, bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor. Ancak yeterli düzeyde değiliz. Daha çok alacağımız yol var. Günümüzde iş güvenliği firmalar ve çalışanlar için vazgeçilmezlerden birisi haline gelmiş durumda.  Öyle ise acı olayları yeniden yaşamamak için şimdiden işçi sağlığı ve iş güvenliği konularında üzerimize düşeni yapmaktan başka da çare yoktur.

&&&

Ocak ayında yürürlüğü giren İş Güvenliği Yasasıyla iş yerlerine iş güvenliği konularında birçok yaptırımlar getirildi.

Türkiye'de tehlikeli ve çok tehlikeli iş yeri sayısı 680 bin iken, bu işyerlerinin 470 bininde

iş güvenliği uzmanı bulunduruluyor. İş güvenliği uzmanı bulundurmayanlar işletmelere de her ay 11 bin lira ceza kesiliyor.

Bu cezadan kurtulmanın yolu ne derseniz?  O da, iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı bulundurmak ve işletmelere iş güvenliği şartlarını sağlamaktır.  

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, işletmeleri iş güvenliği uzmanı bulundurmaları yönünde uyarırken, “Türkiye'de tehlikeli ve çok tehlikeli iş yeri sayısı 680 bindir. Bunların 470 bini henüz iş güvenliği uzmanı ile sözleşme yapmamış. 205 bini yapmış. Yapmayınca ne oluyor, yasa 2014 Ocak ayında yürürlüğe girdiği için Ocak'tan bu güne her ay 11 bin lira cezası hazır. On ayda 110 bin lira ödemesi gereken cezası var. Şimdi yapacağımız bu düzenlemede, sırf farkındalığı oluşturma açısından söylüyorum, çok kısa bir süre vereceğiz, bugünden herkes tedbirini alsın. İş güvenliği uzmanı ile sözleşmeni yapsın” diyor. Bakan Çelik, iş güvenliği uzmanıyla çalışmayan ve sözleşme yapmayan iş yerlerine ağır yaptırımların geleceğini vurgularken, yarın geçmiş kalmış olamamak için gerekenleri şimdiden yapmalarını istiyor.

Diğer taraftan da iş güvenliği uzmanı ile çalışıp, iş yerlerinde iş güvenliği tedbirlerini alacak olanlar içinde 10 aylık geçmişe dönük muafiyet getireceklerini de söylüyor.

&&&

Sonuç olarak ülkemizin iş güvenliği konusunda dünya genelinde itibar kaybetmesi yerine itibar kazanmasını istiyorsak yapılacak olanda bellidir.

İş yerinde meydana gelecek bir kazada bir yetimin ve bir dulun kalmasını istemiyorsak

iş güvenliği uzmanıyla çalışmalı ve iş yerimizin iş güvenliği konusundaki eksikliklerini tamamlamalıyız. Göreceksiniz ki, iş yerinde bir huzur ve güven olacaktır.

Allah bizlere bir daha iş kazalarından dolayı acı yaşatmasın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.