1. YAZARLAR

  2. Mehmet Ali Eskipostalcı

  3. İş Kazaları ve Artan Ölümler
Mehmet Ali Eskipostalcı

Mehmet Ali Eskipostalcı

Haber/Yorum
Yazarın Tüm Yazıları >

İş Kazaları ve Artan Ölümler

A+A-

İnşaat alanlarında meydana gelen ve gün geçtikçe artan iş kazaları, insan hayatına ne kadar önem verildiğinin bir kanıtıdır aslında. Çoğu işveren işçisinin can sağlığını düşünmez çünkü. Yaptığı ya da yaptığını sandığı imarını her şeyden üstün tutar. ‘Mal’ıma bir şey olmasın da gerisi çok da önemli değil der kendi kendince. Bu yüzden çoğu inşaatlarda iş güvenliği sağlanmaz. İşçiler baretsiz, emniyet kemersiz çalışırlar. Her zaman demişimdir, yine tekrarlayayım: Bana göre işçiler dünyanın en iyi akrobatlarıdır. Çünkü o iskele üstünde emniyet kemersiz bir şekilde üstelik ağır şartlar altında çalışmak cesaret ister. Buna rağmen işçiler ekmek parası uğruna her gün besmeleyle tırmanır iskeleye. İş kazalarında sırf işverenleri suçlamak elbette etik olmaz. İşçilere de burada büyük görevler düşüyor. Her şeyden önce hiçbir işçi bir can taşıdığını unutmamalı ve buna göre önlemlerini almalı.

***

Geçtiğimiz günlerde işçi kazaları üzerine görüşlerini aldığım İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ali Çınar Bey, sıralayıveriyor ardı arkasına düşüncelerini. Dilerseniz kısaca tekrar hatırlayalım. Sayın Çınar, iş kazalarının büyük bir kısmının işçilerin eğitimsiz olmasından kaynaklandığını belirtiyor. Kendine göre haklı da. Çünkü çoğu işçi, ‘Ben bu işe yıllarımı verdim, bana bir şey olmaz’ mantığıyla çalışmaya devam ediyor. Ekonomik olarak yükselen ve sürekli gelişen bir ülke olmamıza rağmen Sayın Çınar, bir yılda ortalama 600 ölümlü iş kazasının yaşandığını hatırlatıyor bizlere. Birçok işverenin can güvenliği maliyetinden de kaçındığını vurgulayan Çınar, can güvenliklerinin maliyetin arkasına atılmaması gerektiğini söylüyor. Kendilerine sonuna kadar katılıyorum. Çünkü gözlemlerime göre şehrimizdeki birçok inşaatta yeterli güvenlik tedbirleri alınmamış. Daha ilerde çok canların yanmaması için denetimlerin artırılması gerektiğinin ve bu konuyla ilgili önlemlerin alınmadığı taktirde ciddi caydırıcı cezaların verilmesi gerektiğini üstüne basa basa söylemek istiyorum.

Sanayici Unutulmasın

Bildiğiniz üzere Konya’ya Yüksek Hızlı Tren’in gelmesinin ardından ulaşımda raylı sistemi rahatlatmak için Eski Buğday Pazarı’nın olduğu bölgeye 2. Yüksek Hızlı Tren Garı yapılması kararı alınmıştı. Bu çerçevede yapılacak gara göre çevrede köhne halde duran işyerlerinin kamulaştırılması planlanıyor. Fakat şu an projenin ne aşamada devam ettiğinden kimsenin net bir bilgisi yok. Geçtiğimiz günlerde Konya Servisçiler ve Oto Yedek Parçacıları Derneği Başkanı Ömer Faruk Meydan’dan bölgede yapılacak kentsel dönüşüm planlamaları çerçevesinde yapılacak olan çalışmayla ilgili bir açıklama geldi. Meydan, eski sanayi bölgesinin 50 yıldır hizmet verdiğini ve birçok sanayicinin yetişmesini sağladığını belirtti. Yapılacak kentsel dönüşümle birlikte esnafın kaldırılma endişesi duyduğunu söyleyen Sayın Meydan, sanayinin esnafına sahip çıkılmasını beklediğini hatırlattı. Sanayicilere bu konuda biraz kulak verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü şehir olarak kalkınmayı sağlayacaksak, sanayilerimizin aktif gücünden faydalanmamız gerekir. Sayın Meydan’ın da söylediği gibi şayet ki Eski Sanayi Çarşısı’nda kentsel dönüşüm uygulanacaksa sanayi esnafına mutlaka ama mutlaka bir yer tahsis edilmeli. Sanayi esnafı kendi kaderine terk edilmemeli. Yerel seçimlerin yaklaştığı şu günlerde belediye sanayicisine sahip çıkmalı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.