1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. İş Kazalarında Avrupa’da Birinciyiz
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

İş Kazalarında Avrupa’da Birinciyiz

A+A-

Ülkemizde her geçen yıl artan iş kazalarının önüne geçmemiz gerekir. 

İşçilerin ve çalışanların yasalarda var olan sendikal hakları ve iş güvenliği ile ilgili haklar yeterince kullanılmıyor.

İş yerlerinde iş güvenliğinin sağlanamayışı ve işçilerin tedbirsizliği yüzünden iş kazaları meydana geliyor.

İş kazalarının yüzde 72'sinin 50'den daha az işçi çalıştıran işyerlerinde meydana geldiği vurgulanan araştırmalarda, iş sağlığı ve güvenliği kurullarının oluşturulduğu ve koruyucu cihazların bulundurulduğu işyerlerinde kazaların daha az olduğu ortaya çıkıyor.

Kazaların daha çok sabah saatlerinde ve en çok maden, inşaat, tekstil ve kimya işkollarında oluştuğuna dikkat çekilen araştırmada, sigortasız işçi çalıştırılan işyerlerindeki kazaların da çok olduğu, bu nedenle denetimlerin sıklaştırılması gerektiği kaydediliyor.

İş kazaları sonucu insanlarımız hayatını kaybederken, birçok sorunu da beraberinde getiriyor.  

Ülkemizde ve şehrimizde nerede olursa olsun iş kazaları ve sonuçlarını bir yenisi oluncaya kadar unutmaya devam ediyoruz. Yeniden gündeme taşıyoruz. Sadece konuşmaktan öteye gidemiyoruz. 

&&&

Son 6 ay içinde iş kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 400’e yaklaşırken, yaralıların sayısı ise binin üzerindedir. Ne yazık ki, Türkiye bu rakamlarla iş kazalarında Avrupa’da birinci olmakla beraber dünyada da 3. sıradadır. Bunun karşısında hükümet ve iş kazalarının sorumluları iş güvenliği konusunda gerekli olan hassasiyeti yeterince gösteremiyor.

Meclis’teki partiler zorunlu hale gelen yasal düzenlemeleri bile hayata geçirmemekte.

Peki bu iş kazalarının bedelini ve sonuçlarının hesabını kim verecektir. Tabi ki burada herkese bir sorumluluk düşüyor. Gerekli tedbirleri almazsak ve yeterince önem vermezsek iş kazaları konusundaki sabıkamız sürmeye devam edecek.

&&&

Geçen hafta şehrimizde Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasının düzenlediği 

İş Sağlığı ve Güvenliği konulu seminerde oda başkanı İsmail Turan’ın konuşmasını sizlerle paylaşmak istedim.

İsmail Turan, “İş sağlığı ve güvenliğinde temel amaç; çalışanların sağlığına zarar verebilecek her türlü sorunun önceden belirlenerek gereken güvenlik tedbirlerinin alınması, güvenli bir çalışma ortamı sağlanması, iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı çalışanların psikolojik ve bedeni sağlıklarının korunmasıdır. Bugün, dünyada olduğu gibi ülkemizde de iş kazaları ve meslek hastalıkları iş ekonomisi için önemli bir sıkıntı kaynağıdır. Piyasa ekonomisinin yaygınlaşması, rekabetin artması, sağlıkta koruyucu politikaların ve devletin çalışma ilişkilerine emekten yana müdahalede bulunmamasının sonucunda, bu alanda sorunlar giderek derinleşmektedir. Meslektaşlarımız ve iş dünyası için önemli olan birçok konuda olduğu gibi bu konularda da odamız, kazasız bir iş yaşamının oluşabilmesi için iş yerlerine iş sağlığı ve güvenliğine yönelik, işletmelerde meydana gelebilecek kazaları önleyici eğitimler düzenlemeye devam edecektir" diyor.

Umarım İsmail Turan’ın dediği gibi ilgili odalar ve kuruluşlar bu konuya hassasiyetle önem verirler. İş kazaları yaşamamız için gerekli olan her türlü tedbirler alınır. 

Sonuç olarak diyebileceğim; iktidarı ile muhalefeti ile Türkiye Büyük Millet Meclisi bu iş kazaları ve iş güvenliği konusunu gündemine almalı ve gerekli yasal düzenlemeler acilen hayata geçirilmelidir.

Buna önemle ihtiyacımız var.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.