1. YAZARLAR

  2. Rahime Kongur

  3. İslam Dininde Kedinin Varlığı
Rahime Kongur

Rahime Kongur

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İslam Dininde Kedinin Varlığı

A+A-

Kedi beslemek sünnettir. Hz.Muhammed (SAV),Uhud Seferi’nde, ordunun önüne yavrularını emziren bir kedi çıkınca, kedinin başına ezilmemesi için bir nöbetçi dikip koca bir orduyu o kedinin etrafından dolaştırmış. Seferden döndüğünde o nöbetçiden kediyi istemiş ve sahiplenerek adını Müezza koymuş. Siyah beyaz bir Habeş kedisiymiş Müezza. Ağzının içinde üst damağında lekeleri varmış. Bu sık rastlanmayan damağında leke olan kedilerin Müezza’nın soyundan geldiği kabul edilir. Müezza, muhtemelen bir sokak kedisiydi ve Mekke’nin sıcak kavurucu çöl sokaklarından Hz.Muhammed (SAV)’in ilgisi ile kurtulmuştu. Hz.Muhammed (SAV), kedisi Müezza’yıo kadar çok severmiş ki, Müezza bir gün sedirde oturan Hz.Muhammed (SAV)’in giysisinin ucunda uyuya kalmış. Her kedi dostu gibi uyuyan bu güzelliğe kıyamayan Hz.Muhammed (SAV), Müezza’yı uyandırmaktansa giysisinin ucunu usulca keserek kalkmayı tercih etmiş. Hz.Muhammed (SAV), kedisi Müezza içtikten sonra kapta kalan su ile abdest alacakken Sahabe-i Kiram Ebu Nuaym “Ya Resul o sudan kedi içti” deyince, Resulullah“Onlar en temiz ağıza sahiptirler” buyurmuş ve abdest almıştır (Hadisi Nakleden Peygamberimizin eşi Hz. Aişe). Daha sonra da sahabeden Kab kızı Kebşe isimli bir hanım şöyle anlatıyor: Eshab-ı kiramdan kayınpederim Ebu Katade’nin abdest alması için bir kaba su koymuştum. Kedi gelip bu kaptan su içiverince Ebu Katade biraz daha su içmesi için, kabı kedinin önüne uzattı. Benim kendisine hayretle baktığımı görünce, “Niye hayret ettin ey kardeşimin kızı, Resulullah efendimiz, “Kedi pis değildir, etrafınızda (evinizde) serbest dolaşsın buyurdu. Kendisi de abdest almıştı, ben de sünnet eylemekteyim” dedi.

***

Ebu Bekir Vasiti hazretleri anlatır: Bir gece Peygamber Efendimizi rüyamda gördüm. Bir senedir, o kadar çok sıkıntının tesirinde kaldığımı, çok zayıflayıp ayakta namaz kılamaz hale geldiğimi arz ettim. Evimizdeki kedi yavrulamıştı. Ben bu sıkıntı içinde düşünürken, bir köpeğin kedi yavrularından birisini yakalamaya çalıştığını gördüm. Bastonumu vurunca, kaçtı. Kedinin annesi gelip yavrusunu alıp gitti. Ondan sonra iyileştim; namazlarımı ayakta kılmaya başladım. O gece rüyamda yine Peygamber Efendimizi gördüm. “İyi olmanın sebebi, bir kedinin senin için teşekkür etmesidir” buyurdu. Abdurrahman bin Sahr adlı bir sahabe (Ebu Hureyre) sokakta kalmış kedileri götürür onları yedirir severmiş. Resul-ü Ekrem Hz.Muhammed (SAV)’in bundan haberi yokmuş. Sahabelerden biri bir gün Hz.Muhammed (SAV)’e söylemiş: “Pis kedileri toplayıp kulübesinde bakıyor!” demiş. Hz.Muhammed (SAV) o anda bir şey söylememiş. Hz.Muhammed (SAV) Ebu Hureyre’yi daha sonra sokakta görmüş, bu zat bir kedi yavrusu bulmuş. Hz.Muhammed (SAV)’e sahabenin söylediğini kendisi de bildiği için Resûl-ü Ekrem Peygamberimiz bir şey söyler diye, kediyi hemen hırkasının içine saklamış. Resûllah Hz.Muhammed (SAV) kendisine, hırkanın altında ne sakladın demiş. Hırkayı açmış küçük bir kedi yavrusu. Hz.Muhammed (SAV) yavruyu sevmiş, okşamış ve o zata: “Ebu Hureyre utanma, öğün. Sen kedi babasısın” demiş. O günden sonra Abdurrahman bin Sahr’a artık Peygamber Efendimiz (SAV)’in hitap ettiği gibi “Ebu Hureyre (Kedi babası)” hitap edilir . (Buhari: 5, 811).

***

Bir gün bir sohbet esnasında Resûlullah efendimiz yanındakilere: “Hubbülhırratıminel iman” Türkçesi:“Kediyi sevmek imandandır” buyurmuş. “Niçin?” diye sormuşlar. “Ebu Hureyre bilir” demiş başka bir şey söylememiştir. Kendisi de bir kedi dostu olan ve Peygamberimizin hadislerini aktaran Ebu Hureyre, Hz.Muhammed (SAV)’in kedilerin ticari alım satımını yasaklattığını söyler. Hatta Ebu Hureyre’nin aktardığı hadislerde “kedisini kapatıp aç bırakan bir kadının cehennemde çektiği cezadan” bahsedilir. Mesaj oldukça açıktır. Kedilere iyi muamele şarttır. Bu hadislerden dolayı çocukluğumuzda kedilerin canını acıtanlar için hep aynı şey söylenir dururdu. “Bir kediyi öldürürsen yedi cami yaptırman gerekir”. İslamiyet’teki bu gizli kedi sevgisi sebebi ile İslam ülkelerinin sokakları kedilerle doludur. Ebu Hureyre kısa sürede İslam âlemininen önemli ve en güvenilir sahabelerinden birisi oldu.

Önceki ve Sonraki Yazılar