1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ‘İslam güzel ahlakla yayılır’
‘İslam güzel ahlakla yayılır’

‘İslam güzel ahlakla yayılır’

Mardin’de başlayan Ufuk Turu toplantılarının açılış konuşmasını yapan önceki Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, sivil toplumun bilgi, ahlak ve güçten oluştuğunu belirterek, medeniyetlerin oluşmasında sivil toplumların önemine değindi.

A+A-

Konya Sivil Toplum Kuruluşları (STK) tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Ufuk Turu Toplantıları “Sivil Toplum ve Din” başlığı altında Mardin’de başladı. Toplantılarının açılışı eski TİMAV Genel Başkanı Mehmet Emin Parlaktürk’ün Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

  1. Ufuk Turu Toplantıları’nın açılışında konuşan AK Parti Konya Milletvekili ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, sivil toplumun bilgi, ahlak ve güçten oluştuğunu belirterek, “Bunların olmadığı yerde sivil toplumun oluşması çok zordur. İslam medeniyeti alim, tacir ve emir doğrultusunda kendi medeniyetini oluşturmuştur. Gücün ahlakla bezenmesi mümkün olmuş ve sivil toplum faaliyetleri ortaya çıkmıştır. İslam Güneydoğu Asya’da yani Endonezya’da alimler ve tacirler sayesinde yayılmıştır. Yüce ahlaklı insanlar sayesinde İslam Endonezya’da yayılmıştır. Şu an Endonezya en kalabalık İslam ülkesidir. İslam Endonezya’da kılıçla değil güzel anlakla yayılmıştır. İşte sivil toplum budur” diye konuştu.

Darbeye karşı tek vücut

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, “15 Temmuz gecesi Konya’da, Van’da Mardin’de her yerde insanlar sokağa çıktı. O gece tüm Türkiye tek yürek oldu. Biz almayı değil vermeyi önceleyen bir medeniyetin parçasıyız. Batı’nın bu medeniyetimize ihtiyacı var. Hasta olduğunu kabul etmiyor. Biz onlara sabırla bunu kabul ettireceğiz” dedi.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Başkanvekili Mustafa Yaman da “Mardin halkı olarak morale ihtiyacımız vardı. Bölge uzun yıllar terör yüzünden travma geçirdi. Devletimiz çok başarılı şehir operasyonları gerçekleştirdi” dedi.

Eğitim Bir-Sen Genel Başkanvekili Latif Selvi ise “Kudüs davasının simge isimleri Kılıçarslan’la, Selahaddin Eyyübi’ni torunları bir araya geldi. Kendi sorunlarımızı ve İslam aleminin sorunlarını çözmek için çalışacağız” diye konuştu.

ufuk-turu-(2).jpg

Konya’dan 175 STK

Konya STK’ları İcra Heyeti Başkanı Muhsin Görgülügil, “Konya’da 175 vakıf, dernek, sendikanın bir araya gelerek kurduğu sivil toplum platformları 25 yıldır faaliyetlerine devam etmektedir. Ümmet bilinci geliştirerek, kardeşliğimizi yeniden tesis etmemiz gerekiyor. Sivil toplum dünya ve ülke gündeminin konuşulduğu ve teşkilatlanabildiği bir harekettir. Sivil toplum hareketlerinin dünyadaki etkisi tartışılamaz. Ancak sivil toplumun bütün faaliyetlerinin şeffaf olması gerekiyor. 15 Temmuz 2016 Cuma gecesi yaşadığımız darbe gecesi şeffaflığı yok eden olaydır. Sivil toplum adına senelerce sinsice faaliyetler yapan FETÖ örgütü şeffaf olmadığını göstermiştir. Türk halkı da bu örgütün gerçek yüzünü bu gece görmüştür. Ufuk Turu toplantıları Türkiye’yi ve İslam alemini ilgilendiren konuları ele alarak, bugünlere gelmiştir. Toplum 5 oturum gerçekleşecektir. Yapılacak olan bu çalışmalar faşist anlayışlara ve İslam düşmanlığına cevap verecektir. 14. Ufuk turu toplantılarına katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yasin Aktay ise Konya STK’larının 28 Şubat günlerinde çok etkili çalışmalar yaptığını belirtti.

Konya STK’ları Eğitim ve Kültür Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Ali Akmaz, Mardin’in gönül coğrafyasının kültür merkezlerinden olduğunu kaydetti.

Mardin Grand Yay Otel’de düzenlenen 14. Ufuk Turu Toplantıları’nın açılış programına AK Parti Konya Milletvekili ve eski Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yasin Aktay, Mardin Valisi Mustafa Yaman, Eğitim Bir-Sen Genel Başkanvekili Latif Selvi, Dicle Kalkınma Ajansı Başkanı Yılmaz Altındağ, Konya’dan ve Türkiye’nin birçok şehrinden sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.