1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İslam’da aile anlatıldı
İslam’da aile anlatıldı

İslam’da aile anlatıldı

Karatay Belediyesi, Enderun Eğitim Vakfı ve Karatay Kent Konseyi işbirliğiyle hayata geçirilen “Sağlıklı İletişim Mutlu Aile Okulu” seminer dizisinin sonuncusu yapıldı.

A+A-

Bu yıl pandemi sebebiyle dijital platformlardan gerçekleştirilen seminerde Prof. Dr. Saffet Köse “İslam’da Aile” konusunu anlattı.

Kur’an-ı Kerim’de en detaylı yer verilen konuların başında evlilik müessesesinin geldiğini kaydeden Köse, yuvanın nasıl kurulacağı, aile içindeki görev ve sorumlulukların neler olduğu, çıkan sorunların nasıl çözüme kavuşturulacağı, sorunlar çözülemezse evliliğin nasıl sonlandırılacağı gibi konuların kapsamlı bir şekilde katılımcılarla paylaştı.

Toplumun geleceği için aile kurumunun önemine değinen Prof. Dr. Saffet Köse, ailenin anne, baba ve çocuklardan oluşan en küçük sosyal grup olarak tanımlandığını dile getirerek; “Her aile kendi içerisinde devlettir, çünkü aile kurumsal bir kimliğe sahiptir. Yani toplumun temeli, devletin de temel taşıdır. Ailenin de devlet gibi mutlu ve kalıcı olabilmesi için sağlam temeller üzerine kurulması gerekiyor” dedi.

Mutlu bir evliliğin sırrının sevgi, saygı ve kalıcılık olduğuna vurgu yapan Köse, “Evliliğin devamı için en az sevgi ve saygı kadar, hatta ondan daha önemli kavramların da bulunması şarttır. Bunlar dürüstlük, fedakarlık, sadâkat, empati, samimiyet, tebrik, takdir etme, değer verme gibi erdemlerdir. Onur kırıcı ve rencide edici davranışlardan uzak durmak gerekir. Allah’ın ve Peygamberin (S.A.V) buyruklarına riayet eden aileler sağlıklı ve sağlam ailelerdir. Görevlerin ihmal edildiği, hakların çiğnendiği, güvenin yok olduğu, saygının kalmadığı, hoşgörünün yitirildiği, sabrın tükendiği, sevgi ve şefkatin yerini sözlü ve fiilî şiddetin aldığı aileler varlıklarını sürdürememektedirler. Burada eşlere önemli görevler düşüyor. Yuvaların dağılması en çok geleceğimizin teminatı olan çocuklara zarar vermektedir ve İslam da boşanmayı son çare olarak görmektedir. Aileler bundan dolayı sabırlı olmalıdırlar ve boşanmayı en son çare olarak görmelidirler” ifadelerini kullandı. (Konya’nın Sesi)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.