1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. İslamofobi’ye karşı durulmalı
İslamofobi’ye karşı durulmalı

İslamofobi’ye karşı durulmalı

Dünyada hızla yayılan İslam karşıtı düşüncelere dikkat çeken Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Müslümanların alternatif söylemler üreterek, çalışma planlarını oluşturmaları İslamofobi endüstrisinin kirli yüzünü ifşa etmeleri gerekmekte" dedi.

A+A-

Dünyada hızla yayılan İslam karşıtı düşüncelere dikkat çeken Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Müslümanların alternatif söylemler üreterek, çalışma planlarını oluşturmaları İslamofobi endüstrisinin kirli yüzünü ifşa etmeleri gerekmekte. Birçok terör örgütü yaptıkları insanlık dışı uygulamalarla İslamofobi endüstrisine sürekli malzeme üretmekte. Bu terör örgütlerinin kimlerle hangi çıkar ilişkilerinin olduğunu ortada” dedi.

 

Mehmet Günnar

Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünün ‘İslam'a Karşı Küresel

Meydan Okumalar Bağlamında Yeni Stratejiler’ temasıyla düzenlediği 8. Yurtdışı Din

Hizmetleri Konferansı Konya’da gerçekleştirildi. Konferansa Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Vali Cüneyit Orhan Toprak, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Selim Argün, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay, çok sayıda akademisyen ve bürokrat katıldı.

Kirli çıkar ilişkileri

Dünyada her bölgenin kendine özgü sorunlarının olduğunu ifade den Prof. Dr. Ali Erbaş, “Bununla birlikte evrensel olarak tüm Müslümanları ilgilendiren problemler var. Bu bağlamda İslamofobi, yani İslam karşıtlığının, İslam düşmanlığına dönüşerek fiili boyut kazandığını, küresel meydan okumaya kadar gitmeye başladığını görüyoruz. Bir İslam düşmanlığı projesi olan İslamofobi, ardında kirli çıkar ilişkileri ve ırkçılık barındıran ciddi bir insan hakları sorunudur. İslam’ı şiddet ve terörü besleyen bir ideolojiden ibaret göstererek bunu suni bir korku ile dünyaya yaymaya çalışan hain ve karanlık bir projedir. Birçok Avrupa ülkesinde siyasi partilerin oy almak için İslamofobiye dayalı propagandalar üreterek seçim kampanyaları yürüttükleri dikkat çekmekte. Dolayısıyla İslamofobi ile mücadele konusunda Müslümanların alternatif söylemler üreterek, çalışma planlarını oluşturmaları İslamofobi endüstrisinin kirli yüzünü ifşa etmeleri gerekmekte. FETÖ, DEAŞ gibi birçok terör örgütü yaptıkları insanlık dışı uygulamalarla İslamofobi endüstrisine sürekli malzeme üretmekte. Bu terör örgütlerinin kimlerle hangi çıkar ilişkilerinin olduğunu ortada” dedi.

Gençleri eğitmeliyiz

Sosyal sorunların hayatı giderek kuşattığını, kadınların ve gençlerin karşı karşıya kaldığı problemlere mücadele etmenin kendileri için öncelikli hedef olduğunu aktaran Prof. Dr. Erbaş sözlerini şu şekilde bitirdi: “Bütün insanlığın huzuruna katkı sağlayacak hak, adalet, merhamet ve barış değerlerine sahip nesillerin yetişmesi için çaba göstermeliyiz. Zira inancından, kimliğinden, millet bilincinden, ümmet sevgisinden uzak nesiller zararlı alışkanlıklara daha çok maruz kalmakta. Uzun yıllardır dünyanın birçok yerinde, şimdide ülkemizde yavaş yavaş olmaya başlayan bazı kavramlar, organizasyonlar, cinsiyet değişikliği sloganları adı altında bir takım sapkınlıkların gündeme getirildiğini görmekteyiz. Aileyi tahrip eden, insani ve ahlaki değerleri hiçe sayan söz konusu propagandanın özgürlük, onur ve benzeri kavramlarla servis edilmesi bir algı operasyonu ve aldatmacadır. Anne olmayı devreden çıkaran bir kadın ve baba olmayı devreden çıkaran bir erkek tasavvuru fıtrata, yaradılışa aykırı bir sapkınlıktır ve tarih boyunca bütün inançlar tarafından hem ret edilmiş, hem de lanetlenmiştir. Bu mesele tüm insanlığın meselesi. Gençlerimizi bu sapkın düşüncelere karşı eğitmeli ve korumalıyız.”

İslamofobiye karşı set

Hoşgörünün, huzurun ve dini en iyi şekilde yaşama imkanı sağlayan Konya’nın 8. Yurtdışı Din Hizmetleri Konferansı gibi etkinliklere ev sahipliği yapmaya her zaman hazır olduğunu aktaran Vali Toprak ise, “10 bin yıllık tarihinde çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış Büyük Selçuklu Devleti’nin 180 yıllık başkenti, Hz. Mevlana’nın şehrinde böyle kıymetli bir programda bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığımız yurt içinde hizmetlerini en uygun şekilde, olması gerektiğini gibi görevlerini yürütürken her türlü saldırıya, bilgi kirliliğine, İslam’ı karalamaya yönelik dünya üzerindeki çalışmalara set çekerek yetişmiş elemanlarıyla mücadele etmekte” diye konuştu.

Farkındalık oluşturacak

  1. Yurtdışı Din Hizmetleri Konferansı’nın Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yurtdışında yürüttüğü hizmetlerin değerlendirilmesinin yanında bir farkındalık oluşturacağına, yeni fikirlerin ortaya çıkmasını sağlayacağına inancının tam olduğunu ifade eden Başkan Altay da, “Tüm dünyada özellikle son yıllarda aynı inancı paylaştığımız din kardeşlerimize karşı ciddi bir ön yargı söylemi var. Her ne kadar İslamofobiyi kabul etmeseler de İslam’ı tehlike olarak gören Avrupa, iki yüzlü davranmaya devam etse de bizler kimin dost kimin düşman olduğunu gayet iyi biliyoruz” ifadelerini kullandı.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.