1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. İsrail’in Şıracısı Avrupa
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İsrail’in Şıracısı Avrupa

A+A-

İsrail işgal ettiği Filistin topraklarında yerli halkı füzelerle katlederken, ‘bozacının şahidi’ rolündeki Avrupa Birliği (AB) ‘Gazze’den İsrail’e atılan roketlerin durdurulması çağrısında bulundu!

Avrupa’nın hak ve adaletsizliğine, ikiyüzlülüğüne en büyük delil olan açıklamada, “Gazze'den İsrail'e yapılan roket ateşi derhal kesilmelidir. Sivillerin hayatlarının korunmasını sağlamak için bu tehlikeli durumun sonlandırılmasına acilen ihtiyaç vardır. İsrailliler ve Filistinliler barış, güven ve onur içinde yaşama hakkına sahipler. Sadece siyasi bir çözüm şiddete son verebilir. Mısır ve BM'nin durumu sakinleştirmeye yönelik çabaları Avrupa Birliği'nin tam desteğini alıyor” şeklinde ifadelere yer verildi.

Ülkesinde darbe yaparak yönetimi ele geçiren ve binlerce insanın ölüm emrini veren ‘İsrail ahbabı’ Sisi’nin AB tarafından ‘barış güvercini’ gibi sunulması da Avrupa’nın hezeyanını gösteriyor.

Amerika’dan

Ortadoğu’ya

gözdağı

Amerika ‘İran’ı bahane ederek’ uçak gemisi taarruz grubunu Orta Doğu’ya sevk ediyor. Onlarca yıldır bölgenin zenginliklerinin sömürerek semiren Amerika uyutulan devin uyanmasıyla rahatsız oldu. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton “İran rejimine ABD'nin veya müttefiklerinin menfaatlerine yönelik herhangi bir saldırının sert bir güçle karşılık bulacağına dair net ve mutlak bir mesaj vermek üzere ABD USS Abraham Lincoln uçak gemisi taarruz grubunu ve bir bombardıman görev gücünü Merkez Kuvvetler Komutanlığı bölgesine gönderiyor” şeklinde açıklama yaparak Orta Doğu ülkelerine gözdağı verdi. PKK, YPG, DAEŞ gibi terör örgütleriyle bölgeyi yapılandırmaya çabalan Amerika hamleleri boşa çıkınca resmi savaş unsurlarını devreye koymanın hazırlıklarına başladı, diyebiliriz.

Amerika’nın Akdeniz sularına yeni savaş donanımları göndermesi elbette İran’a karşı değil. Türkiye’nin son yıllarda savunma sanayiinde yaptığı büyük hamlelere ilave olarak Rusya’dan S-400 füzeleri alması haramilerin gözünü korkuttu. Zira Temmuz’un ilk haftalarında Ankara’ya gelmesi beklenen S-400’ler düşman hava hedeflerini 600 kilometre mesafeden tespit edip 400 kilometreden de vurma kapasitesine sahip. Bu özelliği ile İzmir ve Hatay’a konuşlandırılacak iki S-400 Akdeniz’i bütünüyle kontrol altına alabilecek. Füzeler, Yunan üslerinden havalanacak uçakları kalkış anından itibaren tespit edip hedefe kilitlenme özelliğine de sahip. Türkiye’ye yönelik tehditler böylelikle ortadan kaldırılmış olacak. ‘Görünmez uçaklar’ olarak bilinen Amerika’ya ait F-22, F-35 ve Su-57 gibi savaş uçakları da S-400 tarafından görünür kılıp angaje oluyor. Bu da bölgede gizli uçuşlar yapan Demir Amerikan kuşlarını işlevsiz hale getirecek.

Türk pilotların F-35’leri uçurarak S-400 karşısındaki zafiyetlerini bütünüyle ortaya çıkarma ihtimali de Amerikan silah sanayiinin en büyük korkusu haline geldi.

Soğanın tahtını

yaz sebzeleri alıyor

31 Mart öncesinde olağanüstü bir yükselişle pazar ve marketlerde 7-8 liraya kadar yükselen soğan fiyatları geçen hafta 1 lira seviyesinin altına kadar geriledi. Depolarda filizlenen soğanları elden çıkarmaya çalışan stokçuların mevsim değişimi sebebiyle yaz ürünleri üzerinde benzer planları devreye koyabilecekleri ihtimali üzerinde duruluyor.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.