1. YAZARLAR

  2. Samet AKTAŞ

  3. İşsizliği Tek Haneye Çekemedik!
Samet AKTAŞ

Samet AKTAŞ

Gazeteci-Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İşsizliği Tek Haneye Çekemedik!

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı.

Türkiye'de işsizlik oranı, martta geçen yılın aynı dönemine göre 1,6 puan yükselerek yüzde 11,7'ye çıktı. Söz konusu dönemde Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 619 bin kişi artarak 3 milyon 642 bin kişi oldu. İşsizlik oranı, martta bir önceki aya göre ise 0,9 puan geriledi. Söz konusu oran, şubatta yüzde 12,6 seviyesinde bulunuyordu. Bunlar TÜİK’in bizlere açıkladığı son rakamlar. Son zamanlarda özellikle işsizlik rakamlarını tek haneye çekmekte zorluk yaşıyoruz. Türkiye’de 80 milyon vatandaştan yüzde 11,7’lik bir işsizlik gibi bir oran çıkması bizlere gerçekten yakışmıyor. Üniversite mezunu olup, atama bekleyen binlerce öğrenci hala meslek sahibi olabilmek için can atıyor. Kimisi memur olmak istiyor kimisi ise öğretmen… Atama bekleyen birçok arkadaşımız doğal olarak kendi mesleklerini icra etmek istiyor.

***

On binlerce atama bekleyen gençleri öğrencileri topluma kazandırmak ve meslek sahibi yapmak devletin asli görevlerinden biridir. Ama maalesef yeteri kadar bu konuya hala çözüm bulunamadı. Daha önce ki yazılarımda da bu sorunları dile getirmiştim. Ama konu işsizlik olunca ara ara hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum.

Sizce bir öğrenci üniversiteyi neden okur? Tabi ki meslek sahibi olabilmek ve daha da ilerisini düşünürsek geleceği için okur. Biz bu ülkeyi gençlere emanet edeceksek, sahipte çıkmak bizlerin boynunun borcu.  Bakın burada çok önemli bir hususa dikkat çekmek istiyorum. İş bulamayan birçok vatandaşımız özelliklede genç arkadaşlarımız kötü yollara kayabiliyor. O gençleri kazanmak topluma faydalı bir birey olarak yetiştirmek gerekiyor.

“Tembel çocuk

yetiştirmeyelim”

Ayrıca bu yaşına kadar bir baltaya sap olamamış, ömrü boyunca hiç çalışmamış arkadaşlara da bir çift lafım var. Birçok sanayi de nitelikli elaman aranıyor. Yaptığım araştırmalar sonucu, özellikle ilimizde sanayi civarında birçok esnaf, elaman yetiştirme konusunda hem fikir. Evet o esnaf arkadaşlarımız nitelikli eleman yetiştirmek istiyor. O yüzden çocuklarımızı tembelliğe alıştırmayalım. Anne ve babalar çocuklarını okumuyorsa bile, bir meslek sahibi olabilmesi için canla başla mücadele etsin. Unutmayın ki ağaç yaş iken eğilir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum