1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’
‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’

‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’

CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Damla Yılmaz, İstanbul Sözleşmesinin fesih girişiminin gerekçesiz ve açıklamasız tek cümlelik bir karar olduğunu söyledi.

A+A-

CHP Konya İl binasında yapılan basın açıklamasına CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Damla Yılmaz’a, merkez ilçe kadın kolları başkanları da eşlik etti.

18 yılda en az 7 bin 500 kadının katledildiğini belirten Damla Yılmaz, “Tam da bu yüzden İstanbul Sözleşmesi kadınların can simididir. Atatürk sayesinde dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinden daha önce eşit haklara sahip olan biz kadınlar, haklarımızın gasp edilmesine asla izin vermeyeceğiz” dedi.

Sözleşmenin mağdurun haklarını herhangi bir ayrım gözetmeksizin güvence altına aldığını dile getiren Damla Yılmaz, “Diyorlar ki toplumun büyük çoğunluğu sözleşmeden rahatsız, iptal edilmesini istiyor. İşin esası bu iddianın aksine, İstanbul Sözleşmesine yönelik yüksek düzeyde toplumsal bir destek vardır. Katılımcıların yüzde 64’ü sözleşmeden yanadır. Şu ana kadar 45 ülke ve Avrupa Birliği sözleşmeyi imzalanmıştır. Diyorlar ki Sözleşme yüzünden kadının beyanıyla, başka hiçbir delil olmaksızın erkek hapse atılmaktadır. Oysaki Sözleşmede kadının beyanıyla verilen tek karar ‘tedbir’ kararıdır’ beyanla verilen hapis kararı yoktur. Diyorlar ki Sözleşme boşanmaları arttırıyor. Sözleşmede evlenme ya da boşanmaları teşvik edici hiçbir madde yok. Boşanmaların başlıca nedeni aile içindeki şiddettir.  Diyorlar ki sözleşme yüzünden şiddet artmıştır. Oysaki Sözleşme şiddeti arttırmamış, görünür kılmıştır. Diyorlar ki Sözleşme geleneklerimize, kültürümüze aykırı, bize uymuyor. Oysaki bu topraklarda kadına yönelik şiddet bir gelenek olamaz, olmamalıdır” diye konuştu.

CHP’nin amacı

Damla şu görüşleri savundu: “CHP Kadın Kolları’nın kuruluş amaçlarından birisi de, toplumsal cinsiyet eşitliğinin, yaşamın her alanında uygulanmasını sağlamak, kadına karşı her türlü şiddeti önlemek için mücadele etmek, toplumsal yaşamın her alanında kadınların özgür ve eşit bireyler olarak yer almalarına katkıda bulunarak kadın hareketine öncülük etmektir. Tekrar söylüyoruz. İstanbul Sözleşmesi yaşatır.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.