1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. İstanbul Sözleşmesinin Sırları Nelerdir?-2
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İstanbul Sözleşmesinin Sırları Nelerdir?-2

A+A-

Sözleşmenin esas mide bulandıran bölümü ise İzleme Yöntemi maddeleri ve görev ve yetkileri bu kısımda tanımlanan GREVIO üyeleridir. Sözde kadınlara yönelik şiddetle mücadele konusunda uzmanlar grubu diye tanımlanan GREVIO üyelerine ülke ziyaretleri yaparken ayrıcalık ve dokunulmazlıklar veriliyor. Üyelere ve ziyaret heyetindeki diğer görevli üyelere imtiyazlarına da bir bakalım:

Gümrük ve döviz kontrollerinde, geçici resmi görev yapan yabancı hükümet temsilcilerine sağlanan kolaylıklar ve hizmetlerden yararlanacaklardır.

Çalışmalarına ilişkin belgelerin, GREVIO’nun faaliyetleriyle ilgili olduğu sürece dokunulmazlığı vardır. GREVIO’nun resmi yazışmalarında ve haberleşmelerinde kesinti ve sansür uygulanamaz. Söz konusu kişilerin bu görevleri sona ermiş olsa bile, görevlerinin yerine getirilmesi sırasındaki sözlü veya yazılı ifadeleri ve her türlü eylemleri, yasal işlemlerden muaftır. Kadına şiddeti durdurma araştırma heyeti değil de sanki casusluk birimi!

***

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cumartesi gecesi imzaladığı kararname ile yürürlükten kaldırılan İstanbul Sözleşmesi, yine sözleşmede yer alan hükme göre konuya ilişkin bildirimin Genel Sekretere ulaştırıldığı tarihten itibaren üç aylık sürenin bitimini izleyen ayın birinci gününde uygulamadan kalkacak.

Otuz sayfalık metinden bazı dikkat çekici bölümleri alıntılayarak özetlemeye gayret ettik. “Cinsiyet, toplumsal cinsiyet, ırk, renk, dil, din, siyasi veya başka tür görüş, ulusal veya sosyal köken, bir ulusal azınlıkla bağlantılı olma, mülk, doğum, cinsel yönelim, toplumsal cinsiyet kimliği, sağlık durumu, engellilik, medeni hal, göçmen veya mülteci statüsü veya başka bir statü gibi herhangi bir temele dayalı olarak ayrımcılık yapılmasına karşı önlem alınması…” şeklindeki bir ifadeyi dileyen dilediği gibi evirip çevirebilir.

Ya da “Taraflar kültür, töre, din, gelenek veya sözde namus gibi kavramların herhangi bir şiddet eylemine gerekçe olarak kullanılmaması…” şeklindeki ifadeyi her kalıba uydurmak da mümkündür.

Netice-i kelam 2011 yılının 11 Mayıs’ında İstanbul’da başlayan garabetin ortadan kaldırılması son derece isabetli bir karar olmuştur. Ülkemizin milli ve manevi hassasiyetleri üzerindeki kirli elleri kesip atmak her hükümetin asli vazifesidir.

SUSTURULDUK MU?

Sağlık sorunları sebebiyle iki haftadır yazamayınca bazı dostlarımızdan farklı değerlendirenler olmuş. Hafta içinde muhtelif vesilelerle görüştüğümüz bazı okurlardan “Gizemli hadiseler diye bir konuyu ortaya atıp sonra kenara çekildin. Sustun mu, susturuldun mu?” kabilinden soranlar oldu. Oysa susmak ya da susturulmak söz konusu değildi ve dinlenmemizi gerektirecek bir rahatsızlık hâsıl olmuştu. Doktor kontrolünü de ihmal etmedik.

Gizemli hadiselere gelince; meğer yaşananları ne çok bilen varmış. Kurum ve şahıs ismi zikretmeden yazdığımız konuyla ilgili telefon edip “Filancalardan bahsediyorsunuz” diyen çok kişi oldu. Anlaşılan herkes her şeyi biliyor da seslendirmekte ya da adım atmakta bir başkasını bekliyor.

MERKEZ BANKASINDA

İSİMLER SEMBOL MÜ?

Cumartesi gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı bir diğer kararname de Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınmasına dairdi. Bu konuya girmeden önce geçen haftadan aklımızda kalan bir sohbeti nakledelim. CHP’de görevde bulunmuş bir arkadaşımız “Ya dolar kuru yüksek olacaktı ya da faiz. Merkez Bankası Başkanı değişikliğiyle AK Parti dolar kurunu aşağı çekti ama faizler yükseldi. Oysa doların yüksek olması ihracat yapan firmaların işine yarıyordu. Keşke faiz yükseleceğine dolar yüksek dursaydı, hiç olmazsa sanayici kazanırdı” demişti.

Ağbal’ın alınmasını müteakiben aynı arkadaş, “Ekonomide bu hafta yaşanacak bozulmanın sebebi Merkez Bankasındaki değişiklik olacaktır” diye yorum yaptı.

Esasen sorulması gereken soruların kimse üzerinde durmuyor: Bir önceki MB değişiminin hemen akabinde hangi kararlar alınmıştı da dövizin harareti düşmüştü? Ve MB Başkanının görevden alındığı cumartesi gecesinden pazar gününe kadar, ‘isim dışında’ hangi para politikası değişime uğradı da dövizde tırmanış başladı?

İsimler sembol mü?

CHP’li arkadaşın geçen haftaki zaviyesinden bakarsak faizin kontrol altına alınmasına karşılık döviz yükselecek ama bundan da ihracatçı firmalar memnun olacak. O halde şunu da sormak lâzım:

Faiz lobisi mi kazansın yoksa sanayici mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.