1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. İstanbul’un fethi kutlanıyor
İstanbul’un fethi kutlanıyor

İstanbul’un fethi kutlanıyor

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Konya İl Başkanı Remzi Karaarslan’ın İstanbul'un fethinin 568 inci yılı nedeniyle basın açıklaması yaptı.

A+A-

Türklerin İstanbul’u 1453’e kadar Kızılelma olarak belirlediğini dile getiren Karaarslan, “Nitekim 29 Mayıs 1453’de bu kutsal hedef büyük Türk Hakanı İkinci Mehmet'e nasip olmuş ve İstanbul sonsuza kadar Müslüman Türk Yurdu olmuştur” dedi.

Ortaya çıkardığı siyasal, sosyal, kültürel ve stratejik sonuçları itibariyle dünya tarihinin dönüm noktalarından biri olan İstanbul'un fethinin 568.yıldönümüne ulaşıldığını ifade eden Kararaslan, “Fetih, Ertuğrul Gazi ile yüzyıllar öncesinden başlayan jeopolitik atılımın ve stratejik büyüme ülküsünün zirveye yükseldiği, gelecek asırların önünün açıldığı çok önemli bir hamlenin adı olmuştur. İstanbul'un fethi ile Türklerin Orta Asya'dan başlayan yurt edinme sevdası ve istikameti Avrupa içlerine doğru yönelmiş ve imparatorluğun genişleme ve hükümranlık ufku genişlemiştir. İstanbul'un Türkler tarafından sahiplenilmesi aynı zamanda, Büyük Türk Hakanı ikinci Mehmet'i "Fatih" yapan köklü bir milli şuurun taşındığı veraset ve vesayetin de ifadesidir. Olumlu gelişmelerin yanında,  bugün karşımıza çıkan küresel tuzakların, oyunların başlangıcını da 1453 yılında, İstanbul'un Türkler tarafından fethi ile başlayan süreçte aramak gerekmektedir. Anadolu'nun fethinden başlayarak, İstanbul'un fethine ulaşan; bayraklaşan vatan sevgisini burçlara diken Ulubatlı Hasan'ları, Akşemseddinleri ve Fatihleri yetiştiren büyük Türk milleti ile iftihar ediyoruz.

Bu muhteşem kenti bir Türk toprağı haline getirerek, tarihe damgasını vurmuş olan Fatih Sultan Mehmet'e, fetihte yer alan ecdadımıza ve bütün şehitlerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum. Ruhları şad, mekânları Cennet olsun” diye konuştu. (Konya’nın Sesi)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.