1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. İstihdam Sorunu Üretimle Çözülür
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

İstihdam Sorunu Üretimle Çözülür

A+A-

Ülkemizin sorunların arasında birinci sırada yerini alan işsizlik yıldan yıla artamaya devam ediyor.

Aralık 2016 verilerine göre işsizlik bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12,7’ye yükselmiş durumdadır.  Tarım ve sanayi gibi doğrudan üretime katkı yapan sektörlerde iş imkanı azalınca, iş arayanlar hizmet sektörünü şişiriyor.

İstihdam deposu haline gelen hizmet sektöründe çalışanlar yüzde 55’i, sanayi sektöründe yüzde 20’yi ve tarım sektöründe de yüzde 19’u oluşturuyor. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre "genç işsizlik" verisi genel işsizlik oranına göre daha kötü bir performans sergileyerek 4,8 puan artışla yüzde 24 oldu.

Genç işsizlerin sayısının yıldan yıla artması da dikkat çekicidir. İş bulamayan her 100 gencin 25’inin sokaklarda dolaşıyor.

***

İşsizliğin artma sebeplerine bakarsak ekonominin genel gidişindeki olumsuzluklar ve büyümenin yetersizliği, işten çıkarmaların artması, işten çıkarmaların karşısında işçi alınmaması, ülkelerle olan gergin ilişkilerin yansımaları gibi nedenlerini sıralayabiliriz.

Tüketime dayalı bir büyüme ve hizmetler sektörüne dayalı bir istihdam sürdürülemez.

Bundan da süratle kaçınılmalıdır. Özellikle üretim ve üretime dayalı büyüme hızlandırılmalıdır. Üretim artamadan istihdamda iyileşme olmayacağına göre, üretime ağırlık verilerek bu konuda her kesim yeterince desteklenmelidir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından başlatılan Milli İstihdam Seferberliği işsizliğin çözümü için önemli bir adımdır. Konya iş dünyası bu anlamda 20 bin artı istihdam hedefine ulaşmak için aralıksız çalışmalarını devam ettiriyor. Umarım bu Milli İstihdam Seferberliği istenilen doğrultuda sonuçlanır ve işsizliğin azalmasına önem bir katkı yapar.

Ülkemizi yarınlara işsiz ve üreten gençler taşıyacaktır. Onun içinde süratle genç işsizlerin çoğalmaması için şimdiden gereken tedbirler alınmalıdır.

Genç girişimciler teşvik edilmelidir. Onlara kendilerini ispat edeceği bir şans verilmelidir.

Gençlerde çalışma hayatının gerçeklerinden uzak kalmadan kendilerini ve yeteneklerini tanıyıp, kendilerini geliştirmelidir.

Sadece üniversite mezunu olma anlayışından uzaklaşıp mesleki eğitime yönelinmelidir.

Tabi ki üniversite mezunu gençlerin istihdamına yönelik çalışmalara kurumsal büyük firmalar kadar KOBİ’lerin de dahil edilmesi önemlidir. Buna yönelik çalışmalara da daha fazla ağırlık verilmelidir.

***

Sonuçta işsizliğin yükselmesinin önüne geçilmesini hepimizin tek amacıysa bunun içinde üzerimize düşen görevleri yerine getirmeli ve elimizden gelen her türlü katkıya da vermeliyiz.

Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.