1. YAZARLAR

  2. Turan Aydın

  3. İstiklâl Marşı’nı Anlayabilmek
Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

İstiklâl Marşı’nı Anlayabilmek

A+A-

Amerika başta olmak üzere Batılı ülkeler Sınırlarımıza askerî yığınaklar yapmakla, TIR’lar dolusu askerî mühimmat ve cephane Ortadoğu/İslam coğrafyasında gerek vekalet savaşı yürüten terör örgütlerine gerekse iç savaşta yer alan örgütlere taşımakla/vermekle düşmanlık yaptığının şuurunda, farkında olmalıyız. Bu ve benzeri hareketliliklere nasıl ilgisiz kalabiliriz? Asla ilgisiz kalınmamalı, bilenmeli, çelikleşmeli, direnç ve sabrımızı artırmalıyız.

TEK YÜREK OLMALIYIZ

İslâm dünyası; TÜRKİYE’Yİ “ağabeyi” ve Osmanlı mirasçısı görmekte, düşünmektedir. Gözler Türkiye’nin üzerinde, Türkiye ayağa kalkarsa, diğerleri de kalkar. Türkiye tarihi misyonuyla lokomotif bir ülke, Sömürgecilerin Müslüman ülkeleri birbirine düşürme tuzaklarını fark etmeliyiz. Yaklaşıyor, yaklaşmakta olan. Sömürgeciler Müslümanları vuruyor; onlar da birbirlerini, İslâm ülkelerinin kendi içindeki iç çatışmalar, kavgalar da ayrı bir fecaat!

Türkiye’deki politikacılar önce kavga ve polemikleri bırakmalı. Birbirlerini itibarsızlaştırmaları ülkeye zarar veriyor. Rakiplerine hain, şerefsiz, hırsız, yalancı, diktatör gibi “tiksindirici” sözler etmekle ülke düzlüğe çıkar mı? Aziz milletimizin evlâtlarına böyle sözler yakışır mı? Düşmanı içte arayanlar, dıştaki düşmanı göremiyorlar.

Merhum Akif, bir asır öncesinden bizi uyarıyor: “Veriniz baş başa; zira sonu hüsran-ı mübîn. / Ne hükümet kalır ortada, billâhi, ne din! / ‘Medeniyyet’ size çoktan beridir diş biliyor; / Evvelâ parçalamak, sonra da yutmak diliyor.” Merhum Erbakan hoca ise “Siyonizm böl ve parçala, yut politikası izliyor.”demekte, uyarmaktadır. Niçin birbirinizle iletişim kurmuyor; ülkenin problemlerini birlikte müzakere etmiyor, uzlaşmıyorsunuz? “İnsanlar konuşa konuşa!” Atasözünü hiç duymadınız mı? Bu bencillik, kibir de neyin nesi? Uymadıktan sonra, 2021’i “İstiklâl Marşı ve Mehmet Akif Yılı” ilân etmenin ne faydası olur?

Millî marşında “bağımsızlık” teması işlenen bir ülkenin siyasileri terörist başı ABD’yi “stratejik ortak”; fırsatını bulsa ülkemizi haritadan silmeye çalışan AB’yi “medeniyet projesi” kabul eder mi? Özgün, müstakil, milli ve  bağımsız  bir çözümünüz yoksa siz ne işe yararsınız?

Ülkemiz problemlerinin çözümü; Yönetenler başta olmak üzere milletimiz ve tarafların /kesimlerin tamamı İstiklâl Marşı’nın iyi anlaşılmasına, içtenleştirilmesine bir devlet düzeni kurulmasına bağlı! (Milli Gazete-Şakir Tarım’ın makalesinden faydalanılmıştır)

Gerek Birinci Dünya Savaşı içindeki Çanakkale Savaşı gerekse İstiklal Savaşı Osmanlı Devleti’nin sömürgeci Batılılara karşı verdiği savaşlardır. İstiklal Savaşı’mızın en ateşli merhalesinde yazılan İstiklal Marşı’mız, Çanakkale Savaşı’nın izlerini ve duygularını da taşıyarak yine Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmıştır.

 “Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın/ Bu toprak,bir devrin battığı yerdir./ Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın /Bir vatan kalbinin attığı yerdir.”(Necmettin Halil Onan) İstiklal savaşı ve devamında Çanakkale savaşı şairin bir devrin battığı yer dediği Osmanlı devlet düzeni olan İslam’ın yıkıldığı/battığı vatan toprağının sadece 3 milyon kilometre karelik Osmanlı toprağıydı.

“Bir Milletin asıl gücü ne tankı ne topudur ne de parasıdır. Milli ve manevi değerlerine inanmış, gücü değil Hakk’ı üstün tutan inançlı evlatlarıdır.” (Merhum Milli görüş lideri 54.Hükümetin Başbakanı Necmettin Erbakan) sözü ile yazıma son veriyorum.

Çanakkale Zaferinin 106. yıl dönümü münasebetiyle Çanakkale Zaferinin 250 bin şehidine, Mehmetçiğimize başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve diğer gazilerimize Allah’tan  rahmet niyaz ediyorum. Ruhları şad makamları Cennet olsun. Amin.

Önceki ve Sonraki Yazılar