1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. İstikrarsızlıktan Kurtulmalıyız
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

İstikrarsızlıktan Kurtulmalıyız

A+A-

Ülkemizdeki değişen olaylar nedeniyle siyasal tansiyon yükseliyor. Yükselen siyasal tansiyonda ekonomik riskleri de beraberinde getiriyor. Bunların sonunca siyasal istikrarsızlıkla karşı karşıya kalıyoruz. Ekonomide iç ve dış kırılganlıklar artıyor.
İç piyasada olumsuzluklar peş peşe geliyor. Güvenin azalmasıyla birlikte, alışverişlerde öteleme dönemine giriliyor.
Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfının (TEPAV) açıklamasına göre Perakende Güven Endeksi Şubat 2014'te geçen aya ve geçen yıla göre geriledi.
Perakendecilerin yüzde 69’u geçtiğimiz 3 aya göre, yüzde 63’ü de geçen yıla göre işlerinin daha kötü olduğunu ifade ediyor. Geçen yıla göre işlerin durumunda düşüş oldu diyenlerin oranı yüzde 65’tir. Bir de buna özel sektörün 270 milyar dolarlık borcunu dikkate alırsak siyasal istikrarsızlıktan kaçınılması gerekiyor. Öyle ise siyasal istikrarsızlığı bozacak olaylardan uzak durmalıyız.
Bu anlamda kimin üzerine görev düşüyorsa vakit kaybetmeden gereği yerine getirilmelidir.
Yoksa yarın çok geç olabilir. Zarar gören hepimiz ve ülkemiz olur. Bu durum sadece sanayiciler için değil, ekonominin bütünü için hayati bir öneme sahip olduğunun bilinciyle hareket edilmelidir. Tüm kesimlere düşen önemli sorumluluklar var.
Başta hükümete, siyasetçilere, sivil toplum kuruluşlarına ve ekonomi kurumları olmak üzere herkese düşen önemli sorumluluklar vardır. Ülkemiz yükselen siyasal tansiyondan kurtarılmalıdır. Demokrasiye olan inancımızı kaybetmeden, birbirimizi ötekileştirmeden toplumsal barışımızı ve bütünlüğümüzü korumalıyız. Her şeyi bir kenara bırakıp öncelikle ‘siyasal istikrarı’ sağlamak gerekiyor.
Bunun koşulları da zaten belli olduğuna göre fazla söze gerek var mı?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.