Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İYİ

A+A-
 
Tarihimizdeki zaferler ile övünmekten hatalarımızı eleştirme ve ders almaya zaman bulamıyoruz. Topraklarımızı büyütürken başarı bizim, zafer bizim ama toprakları geri verirken başarısızlık kimin, mağlubiyet kimin? İşin kolayı var düşmanlar yüzünden… Hata ve zayıf yönlerimizi kabul etmeden, eleştirmeden çözüm arama yoluna girmemiz, ders almamız mümkün değildir.
 
*
Ders alamadığımız sürece de tarihin tekerrür etmesi hem de düşmanın istediği şekilde tekerrür etmesi kaçınılmazdır… Peki, bizi özeleştiri yapmaktan alıkoyan, kahramanlık hikayeleri, iyilik hikayeleri ile uyutanlar kime hizmet ediyor hiç düşündünüz mü? Özeleştiri yerine dışarıdaki mihrakları, içerideki kandırıkçıları suçlayarak toplumun gazını alan, rahatlatan, gevşeten ve bu gevşetilmiş insanları istediği gibi yönetenler aslında kime hizmet ediyor?
 
*
Tarihin tekerrür etmemesi, yaşadığımız acıların son bulması için yarının büyükleri olacak çocuklarımızı, yani yeni nesli yetiştirecek olanlara çok büyük görev düşüyor. Zira zihniyeti bozulmuş yetişkinleri düzeltmek için zaman ve enerji kaybetmek yerine tertemiz zihinleri ile geleceğe ışık olacak gençleri doğru yetiştirmek, iyi yetiştirmek daha kolay ve etkili olacaktır.
 
*
Öyleyle çocuklarımıza temel kavramları gerçeğe uygun vermeliyiz. Bu kavramlardan ilk ve en önemlisi de bence “iyi” olmalıdır? İyi iyice öğretilmelidir. İyi nedir?
- O kadar iyi ki, ağzı var dili yok. Ne dersen yapar, cevap vermez tipi mi?
- O kadar iyi ki, eline vur ekmeğini al. Sesini çıkarmaz tipi mi?
- O kadar iyi ki, soru sormaz, denileni yapar, düşünmez itaat eder tipi mi?
- O kadar iyi ki, kenarda filan beklemez, aradan kaynar işini görür tipi mi?
- O kadar iyi ki, başka insanlara saygılı ama her duyduğuna inanmaz, sorar sorgular araştırır, kimsenin hakkını yemez, kimseye de hakkını yedirmez tipi mi? Örnekleri çoğaltmak mümkün.
 
*
Bunun yanında bir de “doğru” var… Çocuklarımıza, kişiye, zamana ve mekâna göre değişebilecek bir kavram olan “doğru” doğru anlatılmalıdır. İnsan eğer bir savaş verecekse, hakikat için, gerçek için savaş vermelidir. Birilerinin doğruları için değil… Zira gerçek bir Allah, bir Kitap ve bir Peygamber olmasına rağmen, bu hakikat ekseninden referans alan onlarca yüzlerce mezhep, tarikat ve cemaat sadece kendisinin doğru olduğu iddiası ile birbirine düşman kesilmektedir… Niçin?
 
*
Çocuklarımızın iyi olması için,
- gerçeği anlamak üzere doğru soruları sorabilecek, kadar “bilgili”,
- gerçek için mücadele edecek kadar “cesaretli”,
- karşısında konuşanın kahraman mı, şarlatan mı, hain mi olduğunu anlayacak kadar “ferasetli, farkındalık sahibi”,
- bildiklerini en az bir yabancı dilde anlatabilecek kadar “eğitimli”,  
- ben bilmem hocam bilir demeyecek kadar “bilinçli ve karakterli” yetiştirilmesi gerekmektedir.
 
*
Vatanını, milletini, dinini, ümmetini seven yöneticilerimizden bunu sağlayacak politikalar bekliyoruz tüm iyi niyetimizle.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.